Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)
    Dobrý den,
    chtěl bych se zeptat, zda když mě v pracovní smlouvě změní místo výkonu práce z např. Novákova 10, Praha 5 na místo výkonu ČR, zda toto můžu odmítnout a mám nárok na odstupné?
    Dále mě zajímá, zda když v rámci firmy zruší středisko na kterém pracuji, ale nabídnou mě v rámci firmy stejnou pozici, ale na jiném středisku a pod jiným vedením, zda to můžu odmítnout a mám nárok na odstupné?
    Děkuji za odpověď.
    Odpověď:
    Dobrý den,

    místo výkonu práce je jednou ze tří nutných náležitostí pracovní smlouvy. V případě, že se zaměstnavatel rozhodne pro změnu místa výkonu práce sjednaného v pracovní smlouvě, může takovou změnu provést, pouze dohodnou-li se na ni obě smluvní strany (zaměstnavatel a zaměstnanec). Tedy pokud se změnou místa výkonu práce nesouhlasíte a novou pracovní smlouvu nebo dodatek k té stávající nepodepíšete, nezbude zaměstnavateli v tomto případě nic jiného než Vaše rozhodnutí akceptovat.
    V daném případě je trochu diskutabilní, zda z uvedeného důvodu by Vám mohl zaměstnavatel dát výpověď, ke které by náleželo odstupné. Zákon sice umožňuje zaměstnavateli dát zaměstnanci výpověď, ale pouze z taxativně uvedených důvodů vymezených v ust. § 52 zákoníku práce, a to:
    Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů
    a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
    b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
    c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách a další…

    Ve Vašem případě nepociťuji, že by šlo o přemístění zaměstnavatele nebo jeho části, ale spíše o rozšíření místa výkonu práce. Z toho důvodu Vám ani zaměstnavatel nemůže dát výpověď, pokud odmítnete na jeho návrh týkající se změny výkonu práce přistoupit. V případě, že by Vám danou výpověď dal, lze považovat takovou výpověď za neplatnou a neplatnost výpovědi zaměstnavateli namítnout.

    K Vašemu druhému dotazu uvádím, že v případě, že se bude jednat ze strany zaměstnavatele o rušení pracoviště, ve kterém pracujete a které máte uvedeno jako místo výkonu práce v pracovní smlouvě, tak zase máte právo odmítnout práci v jiném místě byť u stejného zaměstnavatele. Dojde-li k rušení zaměstnavatele nebo jeho části, má zaměstnavatel právo dle ust. § 52 ZP Vám z takového důvodu dát výpověď, ke které Vám náleží odstupné, jehož minimální výše závisí na délce vašeho pracovního poměru u zaměstnavatele.

    Dle ust. § 67 ZP
    (1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
    a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
    b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
    c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,
    d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
    Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování