Dotaz se týká akcii v běžném režimu SJM. V případě, že nakoupím akcie/ETF před manželstvím je jasné, že zůstávají v mém výlučném majetku i za jeho trvání.
1. Jak je to ale v případě, když bych akcie/ETF nakupovala během manželství, ale pouze z odděleného účtu, kde bych měla uložené prostředky nabyté pouze před manželstvím a na tento účet nikdy nepřišla mzda, která by mohla “smísit” mé výlučné prostředky s prostředky SJM?
2. Pokud akcie ve výlučném vlastnictví prodám za trvání manželství, zisk je součást SJM. Jak je to v případě, kdy akcie/ETF ve výlučném vlastnictví neprodám a nastane rozvod? Dohledala jsem i právní názory, kdy se zvýšení hodnoty neprodané akcie ve výlučném vlastnictví (tedy nerealizovaný zisk) považuje za součást SJM a je nutné tento nerealizovaný zisk do vypořádaní SJM zahrnout. Předem Vám děkuji za odpověď.
Jako bývalý voják z povolání pobírám výsluhový příspěvek. Začal jsem ho pobírat před svatbou. Započítává se výsluhový příspěvek do SJM? 20 Lze použít Cdo 2294/2007 k tvrzení, že tomu tak není?
S manželem jsme svoji už 34 let. Máme 2 dospělé děti a 16 letého syna. Před 4 roky si manžel začal půjčovat peníze od nebankovních společností. Nikdy mi neřekl, na co všechny tyto peníze potřeboval. Půjčky byly nejdříve menší pak i větší, ale s pořádně vysokými úroky. Když je nezvládal splácet, začali po něm dluhy vymáhat. Začaly mu chodit dopisy, které se snažil přede mnou ukrývat, pořád mu volali, i o víkendech. Neměl to však jak splácet. Zpočátku jsem jeho dluhy platila ze svých úspor, protože jsem se bála o dům, který jsem zdědila a v němž jsme žili od r. 1996. Vymahači dokonce 2x navštívili mě v mé práci a vyhrožovali! Hrozně jsem se bála a doplatila jsem co se dalo. Jenže manžel přesto po pár měsících klidu začal dělat dluhy znovu. A znovu nezvládl platit vysoké splátky s nekřesťanskými úroky. Před 2 lety jsem si nakonec na sebe vzala postupně tři půjčky od bank (on pochopitelně nemohl). Tím jsme ty nebankovní poplatili a já věřila, že je to za námi a půjčky za 3 roky splatíme. Mohlo to tak být. Tyto půjčky mi muž splácel. Na jaře 2024 se však provalily jeho další nové půjčky. Tyto jsem nakonec včetně 3 bankovních půjček zkonsolidovala u své banky, aby byla splátka jen jedna a únosná. Byla z toho tedy 1 půjčka a na splácení mi peníze manžel posílal a posílá, to si hlídám. Opět jsem mu uvěřila, i když jsem se zadlužila prakticky já, Jenže si můj manžel na podzim 2024 půjčoval někde znovu a provalilo se to vše na konci roku. Pokaždé mi to dokázal zatajit. Abych ochránila majetek, přestože nás spojuje tolik let a mám ho stále ráda, musím něco udělat. Měla jsem to udělat dříve, ale vždy jsem mu znovu a znovu uvěřila, protože nás spojuje 30 dobrých let. Původní dům jsem v roce 2023 prodala, protože byl hodně starý a vyžadoval stále nějaké rekonstrukce a koupila jiný, menší, byla bez nutnosti oprav a rekonstrukcí. Tento dům je opět stejně jako původní, zapsán v katastru jen na mě, ale nejsem si jista, jestli je to dostatečné a je tak ochráněn + další nemovitý majetek. Nyní již nemám úspory, ty jsem zaplatila za manželovy dluhy již dříve. Budu si tedy muset znovu u banky půjčit další peníze, jestli to půjde, aby se rychle nové dluhy zaplatily, nenarůstaly úroky atd. Jak se ale pak mohu konečně a spolehlivě dle práva ochránit? Rozvodem? Dá se s tím něco udělat? Může tu bank. konsolidaci u mé banky převzít u rozvodu na sebe (uznat tento dluh)? Můžeme zůstat manželi a přitom majetek před jeho dluhy ochránit? Prosím poraďte mi, jak ochránit nemovitý a movitý majetek v této situaci? Předem vám děkuji a přeji hezký den.
Co se započítává do SJM, v případě, že manželé nejsou rozvedeni, ale nežijí spolu delší dobu ve společné domácnosti.
Rozvádíme se s manželem, odešla jsem i s dítětem ze společného bytu, který jsme měli v nájmu, k matce. Nyní si vyřizuji vlastní byt a chci se zeptat, pokud na vybavení nového bytu dostanu peníze od matky případně jiného člena rodiny, bude to patřit do SJM? Abych ještě nemusela manžela vyplácet z věci, které mi pořídila matka za vlastní našetřené peníze. Peníze mi poslala ze svého na můj účet, nebo je lepší aby dané věci pořizovala koupi přímo platbou ze svého účtu. Děkuji. Na dítě manžel neposílá žádné finance aktuálně, tudíž vše platím já.
Odešla jsem i s dítětem ze společného bytu, který byl v nájmu, odešla jsem bydlet s osobními věcmi sebe a dítěte k matce. Nyní jsem si našla nový byt, taky nájem, kde budu bydlet sama se synem. Jak je to se zařízením do nového bytu, na které mi peníze poskytla matka případně jiný člen rodiny – ze svého účtu poslali na můj účet finanční obnos. Abych ještě nemusela manžela z těchto nových věcí vyplácet. Případně je lepší, aby věci pořizovala matka platbou ze svého účtu? Děkuji.
1.7.2024 převedla manželka většinu společných úspor ze společného účtu, ke kterému máme oba přístup, na svůj soukromý účet, ke kterému přístup nemám. Jakým způsobem mám postupovat, aby vrátila peníze zpět? Mám podat trestní oznámení - jak? Případně něco jiného?
Jsou hodnotnější věcí, které obdrželo jedno z nezletilých dětí za manželství rodičů (např. golfové hole, pingpongový stůl apod.) majetkem dítěte, protože se věnuje tomu kterému sportu? Tzn. pokud se rodiče rozvedou a každé ze dvou dětí je soudně určeno jednomu z nich, pak tyto věci nejsou předmětem SJM?
Dozvěděla jsem se, že si manžel vzal půjčku na 500.000 Kč u banky. Bez mého vědomí a souhlasu. Jsem spolumajitelkou nemovitosti a polí spolu s ostatními členy rodiny, Tento majetek jsem nabyla před manželstvím, dědictvím po mamince. V případě, že manžel nebude dluh splácet, popř. nebude schopný ho splácet, může se banka obrátit i na tento majetek nabytý před manželstvím?
Manžel dostal před uzavřením manželství od rodičů dům, jehož stavbu momentálně společnými silami dokončujeme. Na dokončení domu si vzal (rovněž před uzavřením manželství) hypotéku. Ráda bych finančně pomohla a do domu, kde budeme společně žít, investovala zatím nižší stovky tisíc korun.