Jak uskutečnit převod nájemní smlouvy na osobu blízkou tak aby bylo vše právně v pořádku
Od 2/2024 do 11/2024 jsem měla pronajatý byt. Téměř vůbec jsem v něm nepobývala, spotřeba elektřiny a vody nulová. Stav počátečního i konečného stavu zapsána a podepsána mnou a pronajímatelem. Jelikož jsem v bytě nebyla celý rok a spotřeba byla nulová, požádala jsem majitele bytu o mimořádně vyúčtování. Majitel mi řekl, že vyúčtování dostanu až na konci léta 2025. Napsala jsem mu mail i doporučený dopis o mimořádné vyúčtovaní, ale na mail neodpověděl a dopis si nepřevzal. Mohu či nemohu požadovat mimořádné vyúčtování? Měl by mi majitel vyhovět nebo je správný postup čekat až do příštího roku? Dle jeho slov, kdy mu vyúčtování chodí v létě, mi měl správně již vyúčtovat období únor až srpen 2024.
Jak mám postupovat? Nerada bych přišla o zálohy, protože jsem neměla žádnou spotřebu. Majitele žádná spotřeba elektřiny a vody překvapila a řekl mi, že asi byl špatný elektroměr. Myslím, že mi nebude chtít vrátit peníze, protože by se již domluvil při předání bytu. Předem děkuji za odpověď.
---------------------------------
Doplňující dotaz:
Trochu nechápu, jak uvádíte, že přeplatky má pronajímatel vyplatit do čtyř měsíců, na druhou stranu píšete, že pokud požádám znovu o mimořádné vyúčtování, mohu si stanovit např. 14 dní na vyplacení. Dle zákona je stanovena doba 4 měsíce. Já mohu žádat žádat o vyúčtování a vyplacení i dříve?
Žiji s přítelkyní přes 8 let (nyní 1/2025) v mém bytě, máme čtyřletého syna a nedávno jsem přišel na to, že mě přes půl roku podvádí. Celou dobu platím celé bydlení, telefony, služby jen já, ona platí jen školku a měla by nakupovat jídlo. Jídlo ale kupujeme také oba, poměr může být 3 ku 2 pro přítelkyni. Jelikož nechce odejít a stále v podvádění pokračuje, mohu ji nějak vykázat? Popřípadě po ní chtít zpětně i nějaký nájem za to období co tu je, nebo aspoň část této doby? Můj příjem je cca o 15.000 větší než má ona, ale je dost nahnaný přesčasy v mé práci. Snažil jsem se, aby jsme se měli dobře. Děkuji za odpověď.
Bydlím v bytovém domě, který tvoří 4 bytové jednotky. S právním účinkem k 3.1.2025 jsme založili SVJ a rozhodli se, že dům budeme nadále spravovat vlastními silami. Dosud vykonávalo správu Stavební bytové družstvo Domažlice. Když jsme tuto skutečnost oznámili tomuto družstvu, tak nám mezi jinými informacemi o tom, že nevíme do čeho jdeme a jaké problémy nám to bude způsobovat, bylo sděleno, že SBD Domažlice koncem minulého roku 2024 uzavřelo novou pojistnou smlouvu na nemovitosti, které mělo a má ve své správě a my budeme muset část této pojistky uhradit. Což je předmět mého dotazu. Mají opravdu právo po nás, jakožto nově vzniklém právním subjektu, který se nadále rozhodl nevyužívat jejich služeb, požadovat platbu za pojistné nemovitosti, kterou již nemají ve své správě? Nebo to byl pouze účelový argument? Pokud vím, při změně okolností v pojistné smlouvě se upravuje pojistná smlouva, myslím tedy, že by SBD Domažlice mělo nově vzniklou situaci nahlásit pojišťovně a ta by následně opravila smluvní podmínky - je i otázkou, zda výpadek 4 bytů při pojištění vztahujícím se na dalších 4000 bytů bude hrát vůbec nějakou roli. Předem moc děkuji za Vaši pomoc. Martina
Jsme družstvo vlastníků bytových jednotek, jeden majitel pronajímá byt přes společnost, která provádí veškerou činnost při pronajímání bytů. V současnosti je jeho byt obsazen nájemníkem, který kouří a obtěžuje tak ostatní majitele bytů kouřem a smradem, který jde z bytu po otevření dveří, na společné chodbě musíme každý den větrat. Majitel bytu tvrdí, že problém musíme řešit s kanceláří, která byt pronajímá, že ho to nezajímá. Dotaz tedy je: kdo je primárně odpovědný a na koho se tedy obrátit s řešením problémů (kromě kouření, které má nájemce v bytě zakázáno jde i bouchání dveřmi v kteroukoli denní a noční hodinu, kouření z kuchyně nebo na společném balkoně). Děkuji předem za odpověď.
Chtěl bych se informovat, jak je to s vyúčtováním za energie. Bydlím v pronájmu, kde mám smlouvu na dobu určitou a částky jsou uvedené jak za čistý nájem, tak za jednotlivé energie. Chci se zeptat, jestli mám právo dostat vyúčtování nebo to připadá pronajímateli? Svého pana domácího jsem již několikrát vyzval, aby mi dal vyúčtování, avšak to podle odpovědí nemá v plánu. Pokud mám nárok na vyúčtování co se dá pro to podniknout? Karel
V domě s více byty bez bytových vodoměrů je rozúčtování spotřebované vody provedeno na základě směrných čísel spotřeby vody. Jak je to v situaci, kdy je některý z bytů prokazatelně po celou dobu jednoho zúčtovacího období neobývaný a nikdo do něj po celou dobu nevstoupil a tudíž žádnou vodu nespotřeboval? Jak je to v situaci, když v dalším zúčtovacím období pořád v bytě nikdo nebydlí, ale proběhne v něm rekonstrukce, během níž se sice nějaká voda spotřebuje, ale jde zlomek množství než při bydlení a navíc během rekonstrukce je dostupný pouze provizorní přívod studené vody tj. není k dispozici žádný kohout s teplou vodou, narozdíl od ostatních bytů, kde je i teplá voda. S kolika obyvateli se v těchto případech počítá ve výpočtu spotřeby?
Nájemce nebytových prostor pořídil v únoru 2018 ze své iniciativy dveře z nemovitosti na dvůr. Nájemní vztah skončil v lednu 2020. Nyní chce finanční vyrovnání. Vztahuje se na tento případ promlčení tří let §101 nebo deseti §638? Děkuji za odpověď.
2.11.2024 mám ukončenou nájemní smlouvu. V dohodě o ukončení nájemní smlouvy si majitelka vymínila, že si nechá z kauce 3000 kvůli vyúčtování: "Výše jistoty bude vrácena ve výši 33.000 a 3.000 ponechány pronajímateli pro případ nedoplatku z vyúčtování nákladů na služby." Nicméně ani těch 33.000 mi po měsíci nevrátila. Když jsem ji urgovala, vrátila mi 20.000 4.12.2024, ale s tím, že by mi zatím nemusela vracet nic, protože v nájemní smlouvě je: "Po skončení nájmu je pronajímatel povinen vrátit jistotu nájemci, ledaže byla řádně čerpána, a to nejdéle do jednoho měsíce ode dne, kdy nájemce nemovitost vyklidil, předal pronajímateli a bylo vypořádáno vyúčtování nákladů na služby." Druhý důvod, proč mi nevrátila těch 13.000 je ten, že v létě došlo k poškození displeje na myčce. Dohodly jsme se, že to bude řešit jako reklamaci v záruce a pokud by to nebylo uznané, že to budu řešit z pojistky. Nicméně reklamace prý zatím ukončená po cca 4 měsících není. Ještě bych chtěla uvést, že není důvod očekávat, že by vyúčtování dopadlo nedoplatkem, služby jsem platila 6,5 měsíce, fyzicky jsem tam byla jen 5 měsíců a mimo topnou sezonu. Kromě toho mi nechce zaplatit úroky, protože v nájemní smlouvě je uvedeno, že jistota úročena nebude. A protože je to prý zanedbatelná částka. Vím, že v zákoně je, že jistota má být při ukončení nájmu vrácena s úroky, na internetu se uvádí vrácení hned nebo do měsíce. Ale prakticky tedy nevím, jak mám tuto situaci řešit. A platit právníka kvůli cca 1.000 Kč úrokům?
Vlastním 1/4 rodinného domu spolu se 3 bratry. V domě bydlím jenom já s moji rodinou - 4 členové. Jeden z mých bratrů najednou požaduje část nájemného za svoji 1/4 a to zpětně. Nikdy ode mě žádný nájem za používání domu nechtěl, neexistuje žádná smlouva ani příslib z mé strany. Má můj bratr nárok na nájemné za svoji část domu? Děkuji mnohokrát za odpověď. S pozdravem Klečka Jiří.