Občanské právo
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 9
Žila jsem 16 let s přítelem. Bylo mi 82 let a přítel zemřel. Byt zdědily stejným dílem jeho 3 děti. Po domluvě a předchozího přání mého přítele (bohužel jen ústní) mi bylo slíbeno dožití v jeho bytě, který jsme společně zrekonstruovali. Nyní jeho děti (zatím vím o dvou) chtějí, abych se z bytu vystěhovala nebo jim platila nájem. Mám zde trvalé bydliště. Mám nějakou naději zde bydlet do smrti? Myslím, že jsem vše prohrála - jsem zoufalá. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 10
V r. 2007 jsem koupila byt spolu se dvěma garážemi, které jsou v kupní smlouvě vedeny jako podíl na společných částech domu. Chtěla bych prodat byt s jednou garáží a druhou si nechat pro své potřeby. Je nějaký způsob jak zapsat jednu garáž do katastru, aby byla k mé dispozici.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Darování, vlastnictví, povinnosti k vl.
- Zobrazení: 9
Rozcházíme se s partnerem. Máme děti, 5 a 9 let, (9 leté si partner osvojil a nechal se zapsal do RL před 4mi lety). Bohužel jsem ručitelem u jeho hypotéky. Zažádali jsme o moje vyvázání ze smlouvy, aby úvěr byl pouze na něj. Chtěla bych se zeptat, kdy je bezpečné si změnit trvalé bydliště po potvrzení, že mě ze smlouvy vyškrtli? Budu bydlet u rodičů a nerada bych, aby kvůli mě přišli o dům třeba oni, že já jsem někde stále zapojena a nevím o tom. Bohužel už teď vím, že si partner vyjednává nové půjčky a že poslední splátku hypotéky zaplatil pozdě a jiné platby vůbec, tak bych nerada způsobila potíže rodičům. Dále chci zažádat o svěření dětí do péče. Dohoda není možná, nic mi neschválí, ani nepůjde nikam na úřad jen proto že já řeknu že by měl. Potřebuji tedy soudní řešení? Ospod poradil oblastní charitu kde semnou sepíšou návrh který dám k soudu a soud si po té pozve partnera k podpisu, případně budeme u soudu hledat řešení, je to tak možné? A se soudy asi případně čekat až po úplném vyškrtnutí z úvěru, aby kvůli tomu že se soudím o děti a výživné neodložila podpisy v bance a nezačal dělat větší dluhy, že? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Věcná břemena (služebnosti)
- Zobrazení: 15
Vlastním pozemek, na kterém má soused služebnost chůze a jízdy jelikož je to jediný možný vstup na jeho pozemek. Pozemek je veden v katastru nemovitostí jak orná půda. Mám vlastně dva dotazy. 1. Mám právo tento pozemek zorat? 2. Jaké jsou moje povinnosti vzhledem k zimní údržbě, když pozemek jako cestu pro chůzi a jízdu osobně nevyužívám a proto na něm ani neodklízím sníh?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
- Zobrazení: 18
Jak uskutečnit převod nájemní smlouvy na osobu blízkou tak aby bylo vše právně v pořádku
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Dědictví, vydědění, závěť (články)
- Zobrazení: 12
Mám postiženého 20-ti letého bratra, máme už jen tatínka, který je jeho opatrovník. Je možné, aby táta v poslední vůli uvedl, že veškerý jeho majetek v případě smrti, má být přepsán na mě? Není to tak, že bych bratra chtěla vydědit, ale táta má hodně pozemků a v případě jeho úmrtí by byly přepsány na bratra a nebylo by možné s nimi jakkoliv manipulovat. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Lukáš Mohyla (právník)
- Kategorie: Odpovědnost za škodu, náhrada škody (občanské právo)
- Zobrazení: 15
Mám dotaz ohledně nemajetkové újmy. Došlo k tomu, že dcera byla řádně přijata na střední školu, řádně uzavřená Smlouva o studiu a úhradě nákladů. Zjistili jsme, že škola porušila smluvní podmínky (i porušení školního vzdělávacího programu) a rozhodli jsme se, že za těchto okolností již dcera ve studiu nebude pokračovat. Chtěla bych po škole navrácení vynaložených nákladů a chci požadovat po škole nemajetkovou újmu. Škola měla zajistit výuku, která měla vést k ukončení v podobě závěrečné zkoušky a obdržet výuční list. Dcera se na školu přihlásila za účelem získání výučního listu. Své studijní povinnosti si řádně plnila – od 1.1.2023 do současnosti. Tohoto však nebude z důvodu porušení smluvních podmínek dosaženo. Potřebovala bych poradit ohledně stanovení ceny (výši), jakou bych mohla požadovat jako náhradu nemajetkové újmy. Odkaz na nějaký podobný případ, o který bych se mohla opřít. Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Bydlení, nájem, nájemníci, SVJ, BD
- Zobrazení: 62
Od 2/2024 do 11/2024 jsem měla pronajatý byt. Téměř vůbec jsem v něm nepobývala, spotřeba elektřiny a vody nulová. Stav počátečního i konečného stavu zapsána a podepsána mnou a pronajímatelem. Jelikož jsem v bytě nebyla celý rok a spotřeba byla nulová, požádala jsem majitele bytu o mimořádně vyúčtování. Majitel mi řekl, že vyúčtování dostanu až na konci léta 2025. Napsala jsem mu mail i doporučený dopis o mimořádné vyúčtovaní, ale na mail neodpověděl a dopis si nepřevzal. Mohu či nemohu požadovat mimořádné vyúčtování? Měl by mi majitel vyhovět nebo je správný postup čekat až do příštího roku? Dle jeho slov, kdy mu vyúčtování chodí v létě, mi měl správně již vyúčtovat období únor až srpen 2024.
Jak mám postupovat? Nerada bych přišla o zálohy, protože jsem neměla žádnou spotřebu. Majitele žádná spotřeba elektřiny a vody překvapila a řekl mi, že asi byl špatný elektroměr. Myslím, že mi nebude chtít vrátit peníze, protože by se již domluvil při předání bytu. Předem děkuji za odpověď.
---------------------------------
Doplňující dotaz:
Trochu nechápu, jak uvádíte, že přeplatky má pronajímatel vyplatit do čtyř měsíců, na druhou stranu píšete, že pokud požádám znovu o mimořádné vyúčtování, mohu si stanovit např. 14 dní na vyplacení. Dle zákona je stanovena doba 4 měsíce. Já mohu žádat žádat o vyúčtování a vyplacení i dříve?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Iva Černá Lambová
- Kategorie: Exekuce, zástava, dražba (články)
- Zobrazení: 16
V současné době mám povoleno oddlužení a bylo mi zasláno vyrozumění o zahájení exekuce na základě rozsudku okresního soudu (OS) pro Prahu 5. Rozsudkem mi bylo uděleno uhradit škodu. Co mohu teď dělat, aby byla exekuce zastavena? Může probíhat exekuce na škodu způsobenou před povolením oddlužení? Děkuji.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Dědictví, vydědění, závěť (články)
- Zobrazení: 13
Jsem vdaná, ale s manželem již dlouhou dobu nežijeme ve společné domácnosti. Rozvod ani vypořádání společného vlastnictví nepřichází z určitých důvodů v úvahu. Je v tomto případě možné v závěti jako dědice jmenovat jen děti? Děkuji.
Šafaříková.