Rodinné právo
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 13
Dotaz se týká akcii v běžném režimu SJM. V případě, že nakoupím akcie/ETF před manželstvím je jasné, že zůstávají v mém výlučném majetku i za jeho trvání.
1. Jak je to ale v případě, když bych akcie/ETF nakupovala během manželství, ale pouze z odděleného účtu, kde bych měla uložené prostředky nabyté pouze před manželstvím a na tento účet nikdy nepřišla mzda, která by mohla “smísit” mé výlučné prostředky s prostředky SJM?
2. Pokud akcie ve výlučném vlastnictví prodám za trvání manželství, zisk je součást SJM. Jak je to v případě, kdy akcie/ETF ve výlučném vlastnictví neprodám a nastane rozvod? Dohledala jsem i právní názory, kdy se zvýšení hodnoty neprodané akcie ve výlučném vlastnictví (tedy nerealizovaný zisk) považuje za součást SJM a je nutné tento nerealizovaný zisk do vypořádaní SJM zahrnout. Předem Vám děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 15
Bydlím v nájmu v bytě 3+1 a mám dva podnájemníky, jež mají se mnou podnájemní smlouvy. Celkem nás v tomto bytě bydlí tedy tři lidi. Pobírám příspěvek na bydlení a posuzovanou osobou jsem jen já. Úřadu práce dokládám svůj příjem z invalidního důchodu, z práce, a od dvou podnájemníků. Jako náklad na bydlení je nájem a záloha na služby, jež měsíčně platím celé sám majiteli bytu. Mají nárok na nějakou část z tohoto příspěvku, jež chodí na můj účet, i tito dva podnájemníci? Děkuji předem za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 15
Mám dotaz ohledně vypořádání společného jmění manželů SJM. Před vznikem manželství jsem zdědil dům, tudíž je můj. Za vzniku manželství, které trvalo 18 let se sjednala hypotéka na 700.000 Kč, která sloužila na výměnu střechy a různé rekonstrukce. Ostatní úpravy na mém domě se dělali svépomocí, za pomoci známých, přátel a rodiny. Nyní došlo k rozvodu a bývalá manželka po mě chce určitou finanční částku, konkrétně 1.200.000 Kč jako vypořádání SJM, nemá žádné faktury ani účtenky atd., pouze dokumenty k výše zmiňované hypotéce a foto dokumentaci, jak můj dům vypadal před a po rekonstrukci no a mě se zdá tato částka vysoká a myslím, že se chce na můj úkor obohatit. Samozřejmě chápu a vím, že na něco určitě právo má, ale jak v tomto případě postupovat, když dohoda o vypořádání není možná jelikož každý z nás má úplně jinou představu o sumě? Dohoda s bývalou prostě není možná. Díky za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 18
Obracím se na Vás otázkou k vypořádání SJM. Tři měsíce před uzavřením manželství jsem koupil byt v osobním vlastnictví, který je v katastru zapsán na mé jméno. Pořizovací cena bytu byla 1.660.000 Kč. Větší část (900.000 Kč) jsem uhradil před manželstvím a zbytek (760.000 Kč) jsem splácel hypotékou - rovněž uzavřená na mé jméno před vznikem manželství. Vše jsem platil z mých prostředků, manželka nepřispěla nic. V uzavřeném manželství jsem pak splácel pouze 11 měsíčních splátek po 3.580 Kč a následně jsem se rozhodl zbytek hypotéky doplatit z našetřených peněz, které jsem měl na účtu a v hotovosti před vznikem manželství (doplatek s úroky činil asi 780,000 Kč). Bude mít manželka v případě vypořádání SJM v této souvislosti nějaké nároky? Dle mého názoru maximálně na část z oněch 11 splátek hypotéky, tam by se měl ale nějak započíst rozdíl k průměrné ceně běžného nájmu v danou dobu.... Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů a rozvod
- Zobrazení: 39
Píši ohledně rozvodu mého bratra. Už má první dvě etapy soudem vyřešené (děti, samotný rozvod). Nyní se řeší poslední část - majetkové vyrovnání. Jelikož vždy hypotéku a vše okolo platil on, bývalá manželka dělala dluhy/exekuce, které musel platit také on, má i tak bohužel ze zákona právo na půl hodnoty nemovitosti, do které nepřinesla žádné peníze (většinu času byla i na mateřské). Nyní je již rok vdaná za nového muže. Fixace společné hypotéky končí teď v červnu a nadále ji platí pouze bratr. Rád bych se touto cestou informoval, zda toto období, kdy je nově provdaná při majetkovém vyrovnání bude započítáváno pouze bratrovi (ne do SMJ), nebo zda to nehraje roli a nemá tak cenu mu pomáhat se splácením po navýšení splátek, popřípadě uhrazení části hypotečního dluhu (doplácel bych případný rozdíl já) u nové fixace, protože to nebude nijak zohledněno při vypořádání? A spíše tak ulehčíme bývalé manželce, které je úplně jedno, že je vázaná také v hypotéce a přesto nemá zájem cokoliv splácet a vyhýbá se domluvě o majetku. Dále bych se rád zeptal na financování nemovitosti. Na pozemek a tepelné čerpadlo bratr dostal darem od našich rodičů 400.000 Kč v době manželství. Budou se tyto peníze připisovat při vyrovnání do spoluvlastnictví, nebo pouze bratrovi? Děkuji moc.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 38
Jako bývalý voják z povolání pobírám výsluhový příspěvek. Začal jsem ho pobírat před svatbou. Započítává se výsluhový příspěvek do SJM? 20 Lze použít Cdo 2294/2007 k tvrzení, že tomu tak není?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 33
S manželem jsme svoji už 34 let. Máme 2 dospělé děti a 16 letého syna. Před 4 roky si manžel začal půjčovat peníze od nebankovních společností. Nikdy mi neřekl, na co všechny tyto peníze potřeboval. Půjčky byly nejdříve menší pak i větší, ale s pořádně vysokými úroky. Když je nezvládal splácet, začali po něm dluhy vymáhat. Začaly mu chodit dopisy, které se snažil přede mnou ukrývat, pořád mu volali, i o víkendech. Neměl to však jak splácet. Zpočátku jsem jeho dluhy platila ze svých úspor, protože jsem se bála o dům, který jsem zdědila a v němž jsme žili od r. 1996. Vymahači dokonce 2x navštívili mě v mé práci a vyhrožovali! Hrozně jsem se bála a doplatila jsem co se dalo. Jenže manžel přesto po pár měsících klidu začal dělat dluhy znovu. A znovu nezvládl platit vysoké splátky s nekřesťanskými úroky. Před 2 lety jsem si nakonec na sebe vzala postupně tři půjčky od bank (on pochopitelně nemohl). Tím jsme ty nebankovní poplatili a já věřila, že je to za námi a půjčky za 3 roky splatíme. Mohlo to tak být. Tyto půjčky mi muž splácel. Na jaře 2024 se však provalily jeho další nové půjčky. Tyto jsem nakonec včetně 3 bankovních půjček zkonsolidovala u své banky, aby byla splátka jen jedna a únosná. Byla z toho tedy 1 půjčka a na splácení mi peníze manžel posílal a posílá, to si hlídám. Opět jsem mu uvěřila, i když jsem se zadlužila prakticky já, Jenže si můj manžel na podzim 2024 půjčoval někde znovu a provalilo se to vše na konci roku. Pokaždé mi to dokázal zatajit. Abych ochránila majetek, přestože nás spojuje tolik let a mám ho stále ráda, musím něco udělat. Měla jsem to udělat dříve, ale vždy jsem mu znovu a znovu uvěřila, protože nás spojuje 30 dobrých let. Původní dům jsem v roce 2023 prodala, protože byl hodně starý a vyžadoval stále nějaké rekonstrukce a koupila jiný, menší, byla bez nutnosti oprav a rekonstrukcí. Tento dům je opět stejně jako původní, zapsán v katastru jen na mě, ale nejsem si jista, jestli je to dostatečné a je tak ochráněn + další nemovitý majetek. Nyní již nemám úspory, ty jsem zaplatila za manželovy dluhy již dříve. Budu si tedy muset znovu u banky půjčit další peníze, jestli to půjde, aby se rychle nové dluhy zaplatily, nenarůstaly úroky atd. Jak se ale pak mohu konečně a spolehlivě dle práva ochránit? Rozvodem? Dá se s tím něco udělat? Může tu bank. konsolidaci u mé banky převzít u rozvodu na sebe (uznat tento dluh)? Můžeme zůstat manželi a přitom majetek před jeho dluhy ochránit? Prosím poraďte mi, jak ochránit nemovitý a movitý majetek v této situaci? Předem vám děkuji a přeji hezký den.
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 25
Od 13.10.2024 jsem na nemocenské (dočasná pracovní neschopnost DPN) až do teď (leden 2025). V listopadu 2024 jsem pracoval z domova a v prosinci 2024 mi za odvedenou práci přišla výplata na účet. Sebere mi OSSZ (sociálka) nemocenskou pokud uvidí, že za mě šéf platil sociální a zdravotní v listopadu? Díky, J.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Vlaďka Šťastná (soc. prac.)
- Kategorie: Sociální podpora, dávky, důchody, příspěvky
- Zobrazení: 24
Pracuji jako řidič autobusu 31 let. V dohlední době chci odejít do předčasného důchodu. Jsem občan SR (v ČR žiji a pracuji od r. 2011). Dle platných zákonů SR v den podání žádosti na předčasný důchod nesmím být sociálně pojištěný - tudíž nesmím pracovat. Budu muset jít do evidence uchazečů o zaměstnání Úřadu práce ČR - pokud mi česká i slovenská strana vyřídí žádost o předčasný důchod. Žádost se sepisuje v ČR, česká strana odešle roky v ČR a pak se posílá do Bratislavy a tam se spočítá důchod). Tudíž celý proces trvá i víc jak 6 měsíců. Moje otázka zní - je možné uzavřít se zaměstnavatelem dohodou o ukončení pracovního poměru (nepožadoval by jsem odstupné)? Jde o to, že pokud by jsem dal já výpověď a šel na Úřad práce, tak mi zkrátí podporu v nezaměstnanosti o 50%. Pokud by jsem se se zaměstnavatelem nedomluvil na výpovědi a musel by jsem dát výpověď já, zohledňuje takové případy úřad práce?
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. Hana Wernerová (právník)
- Kategorie: Společné jmění manželů
- Zobrazení: 96
Co se započítává do SJM, v případě, že manželé nejsou rozvedeni, ale nežijí spolu delší dobu ve společné domácnosti.