V současné době mám povoleno oddlužení a bylo mi zasláno vyrozumění o zahájení exekuce na základě rozsudku okresního soudu (OS) pro Prahu 5. Rozsudkem mi bylo uděleno uhradit škodu. Co mohu teď dělat, aby byla exekuce zastavena? Může probíhat exekuce na škodu způsobenou před povolením oddlužení? Děkuji.
V rámci dědického řízení jsme s bratrem společně získali auto. Až při snaze auto prodat do autobazaru jsem zjistila, že bratr má exekuci, kvůli které autobazar odmítl vůz vykoupit. Ráda bych automobil prodala, ale bratr neprojevuje ochotu své dluhy řešit. Jaké kroky mohu v této situaci podniknout? Děkuji za vaši radu.
V domě mám trvalé bydliště, ale přihlásil se zástavní věřitel, takže dluhy přesahují 100.000 Kč. Původní vymáhaná peněžitá povinnost byla 38.203,70 Kč (jistina 31.452 Kč + úroky z prodlení) (bránila jsem se u soudu) a zatím jsem splatila 35.600 Kč, takže je zaplacena jistina a část úroků z prodlení. Nejsou zaplaceny všechny úroky, náklady oprávněného a náklady exekuce. Nevím, kolik toho do 15.1. stihnu zaplatit. Může dojít k těmto situacím:
1. zaplatím vymáhanou peněžitou povinnost (jistinu + aktuální úroky z prodlení)
2. zaplatím vše dle poslední výzvy k úhradě s přičtenými aktuálními úroky z prodlení (úroky počítat dle schématu 10,13 Kč/den nebo dle skutečných úhrad?) a dle posledního Příkazu k úhradě nákladů exekuce (Púne), tj. bez snížení do 30 dní (musím přepočítat odměnu exekutora dle skutečně zaplacených úroků?)
3. budu moci zaplatit vše dle toho, co je aktuálně uvedeno na webu exekutora, ale nejspíš je tam cca 18.000 Kč za znalecký posudek na nemovitost (nebo nevím za co), proti které bych se chtěla bránit kvůli neúčelnosti a nehospodárnosti (2 znalci z 200 km vzdálené Prahy a odhad provedli z venku během 5 minut, přestože jsem s nimi mluvila – podala jsem odvolání proti ceně nemovitosti - zamítnuto), proto bych asi musela spíš složit jistotu (aby mi to museli vrátit v případě, že bych se bránila úspěšně). V tomto případě bych ale těžko mohla zdůvodnit návrh na zastavení exekuce, protože nemám žádný dokument, který by zdůvodňoval vysokou částku uvedenou na webu exekutora. Leda bych mohla uvést svůj vlastní výpočet. Na webu se částka stále zvyšuje, přestože je od 16.12. zaplacena jistina. Aktuálně je tam uvedeno 34.610,54 Kč a zvyšuje se po hodinách. Je možné se s úspěchem bránit provedení dražby pomocí nového návrhu na odklad a na zastavení exekuce ve všech těchto případech, tzn. i v případě, že nebudou zaplaceny náklady exekuce ze zatím došlého Púne (bod 1)? Musím podat návrh na odklad a zastavení v každém případě, tzn. i v případě bodu 3? Ohledně částky za znalecký posudek mi zatím nepřišel žádný Púne, takže si myslím, že pokud mi nebude doručen do 8.1., do okamžiku dražby se nestane exekučním titulem (8 dní na námitky), takže si myslím, že ji nemůžou pomocí dražby vymáhat. Mělo by mi tedy k zastavení dražby stačit uhradit částku dle bodu 2?
---------------------------------
Doplňující dotaz:
Promiňte, ale to má být odpověď odborníka, který ví víc než laik? I bez Vaší rady vím, že je ideálním řešením zaplatit vše, ale do dražby chybí pár dní, a opravdu nevím, kolik peněz do té doby seženu. To jsem do dotazu psala a na ideální řešení jsem se Vás neptala. Kdybych měla celou částku, tak bych ji uhradila jako jistotu, a žádný dotaz bych nevkládala. Tím pádem byla Vaše odpověď naprosto zbytečná a nic neříkající. Nedozvěděla jsem se z ní nic, co bych nevěděla, což je z otázky jasné. Navíc souhlasíte s tím, že je v pořádku, že se nadále částka zvyšuje, přestože je jistina zaplacená (psala jsem to). Úroky se přece počítají pouze z jistiny! Tak zněl rozsudek a z výzvy, kterou jsem Vám poslala, je to jasné. Takže z čeho se podle Vás teď zvyšují úroky a odměna exekutora? A kromě jiného jste odpověděla spíš jako exekutor, který chce všechno hned teď a hlavně co nejvíc. Taky je mi jasné, že budou vymáhat náklady na znalecký posudek, ale můžou ho vymáhat formou dražby ve chvíli, když k tomu neexistuje žádný doklad, který by byl exekučním titulem? Návrh na odklad a na zastavení exekuce lze podat kdykoliv, Vy jste se soustředila pouze na situaci, kdy je vše uhrazeno. Že musí obsahovat všechny náležitosti apod., jsem si v exekučním řádu přečetla ještě před Vaší odpovědí. Jediné, co zmiňujete navíc, je, že návrh nesmí být opožděný. Ale kdy není opožděný? Do půlnoci 14.1.? Z celé Vaší odpovědi mám dojem, že toho aktuálně o exekuci a dražbě vím víc než Vy. Proto jsem dotaz nevkládala.
Tři dědicové jsme zdědili byt v osobním vlastnictví. Bohužel až po uzavření dědického řízení se ukázalo, že jeden z dědiců je v exekuci, přičemž očekávaná hodnota podílu z ceny prodaného bytu je menší než dlužná částka. V katastru nemovitostí je poznámka o exekuci, takže prakticky neprodejné. Jaký postup k vyřešení této komplikace doporučujete?
Chci se zeptat na možnost ukončení exekuce po uhrazení dlužné částky 3 dny před doručením exekučních příkazů. Je to celé podle mně neoprávněné. Je špatně uveden oprávněný je uveden žalovaný, kterému nic nedlužím, naopak v usnesení soudu je uvedeno, že se obohatil v důsledku mé naivity o 30.500 Kč. Byl jsem povinen uhradit náklady řízení k rukám zástupce žalovaného podle § 149 odst.1 o.s.ř. Oprávněný nezaslal informaci o nabytí právní moci a rovněž účet kam zaslat plnění, rovnou bez výzvy předal záležitost k exekuci. Rovněž mi připadá podivné (nepřiměřené) jednání exekutora, který po zablokování běžného účtu a zablokování vymáhané částky v plném rozsahu, pokračoval v exekuci (vlastně po úplném pokrytí vymáhané částky). Exekučním příkazem k prodeji nemovitých věcí chaty a garáže v hodnotě cca 2.500.000 Kč k úhradě již pokryté vymáhané dlužné částky. Jedná se jednoznačně o nepřiměřenost postupu exekutora. Prosím o radu jak postupovat ke zrušení exekuce bez povinnosti uhradit náklady exekutora vzhledem k výše uvedenému.
Z důvodu hospitalizace na cca. 3 měsíce jsem se dostal do prodlení se splátkovým kalendářem u věřitele, který podal dne 6.12.2024 návrh na exekuci a odkázal mě na řešení s exekučním úřadem. Mám zájem o úhradu dluhu ještě před zahájením exekuce, avšak exekutor se mnou v tuto chvíli nechce komunikovat, dokud nebude exekuce zahájena, což nechci dopustit, jelikož by mi zbytečně vznikly extra náklady. Můj dotaz zní, jak mohu v tuto chvíli postupovat, tak abych z pozice dlužníka zastavil exekuční řízení, dříve než bude rozhodnuto o zahájení exekuce. Dlužnou částku mohu okamžitě uhradit. Děkuji. S pozdravem Lukáš Šebesta.
2008 byla na manžela uvalena exekuce. Dokud chodil do zaměstnání, splácel. Pak byla nějaká přestávka. Od 2016 opět nastoupil do práce, kde mu bylo zase na tuto exekuci strháváno asi 3 exekutory. Pohledávek bylo asi více. Manžel si nechal od účetní vyjet, že má již vše na VZP zaplaceno. Bohužel, jak se nyní ukázalo, soudní exekutor Kubis částku dostal, ale VZP ji neposlal. Takže přišlo manželovi do datovky v říjnu 2024, že jeho poddlužník je zmíněný exekutor Kubis a opět mu přišlo úhrada nákladů řízení cca 20.000 Kč, ale zase datováno rokem 2008. Vymáhá toto nyní nějaký exekutor z Plzně. Nyní se ptám, po kom se bude celá částka včetně nákladů řízení a exekuce vymáhat, když manžel vše zaplatil, srážkami ze mzdy. Několik let žádnou exekuci nemá a vše má zaplaceno. To má za chybu exekutora zase zaplatit?
Může si ČSSZ dovolit strhávat z důchodu na exekuci víc než je zákonem moje minimum? Děkuji Václav.
Jakým způsobem je možno co nejrychleji oficiálně darovat majetek a jaká kritéria musí splňovat listiny dokládající vlastnictví obdarovanou osobou? Stává se potom obdarovaný plnohodnotným vlastníkem tohoto majetku bez možnosti navrácení? Např. aby takový majetek poté nezabavil exekutor v řízení vůči darujícímu. Mockrát děkuji za odpověď, Radim.
Můj přítel má exekuci z trestné činnosti, která je každý měsíc sražená částkou z jeho mzdy. Požádal mě o ruku a já nevím, jestli jeho pohledávky se sňatkem přesunou i na mě a bude se mi také srážet se mzdy jeho pohledávka. Děkuji Zuzana.