Mám specifický dotaz ohledně dědictví.
Letíme na dovolenou - dcera, vnuk, moje matka a já. Mám jednu dceru, já jsem jediný potomek, vnuk také je jedináček.
jsem rozvedený, moje druhá manželka neletí. V případě letecké havarie všichni obmyšlelení v závěti mojí a mé matky zemřou, protože letíme spolu. Kdo bude následně dědit?
Matka má SJM s manželem.
Doslechl jsem se, že záleží na "posloupnosti" úmrtí. Jde mi o to, zda po mé dceři může dědit bývalá manželka.
Zjistila jsem, že můj otec, s níž se téměř nestýkám, má dluhy. Já jsem jediný dědic. Za jakých podmínek mohu odmítnout dědictví - je na překážku, že mám z dřívějška v držení nějaký otcův majetek nízké hodnoty (knihy, sportovní vybavení)? Děkuji.
Bydlím v rodinném domě s rodiči, kde otec je po mrtvici, je držitelem ZTP. Žádala jsem ČSSZ o příspěvek na motorové vozidlo, a po roce jsme byli úspěšní. Ppříspěvek jsme dostali. Těsně před přiznáním příspěvku jsem si auto koupila (již jsem nedoufala, že ho dostaneme), ale musela jsem kupní smlouvu nechat napsat na otce, abychom peníze dostali. Toto se mi po dohodě s autosalonem podařilo. A já bych nyní potřebovala vědět, co s mým otce sepsat za dokument, aby v rámci dědického řízení, po mě ostatní sourozenci nechtěli vyplatit z této koupi. Jen pro představu. Vůz stál 600.000 Kč, které jsem platila já a nyní dostaneme příspěvek 200.000 Kč. Děkuji za pomoc.
Prosím o radu, při kontrole pozemkového úřadu bylo zjištěno že je maminka jako poslední dědic nároku
na dědictví, na kterém je golfové hřiště, a přišlo jí zamítnutí dědictví.
Po rozvodu jsem získala částku 1.000.000 Kč z vyplacení domu. Teď mám nového přítele s domem v jeho vlastnictví. Přítel má dvě dcery. V závěti má, že po jeho smrti tento dům zdědí jeho dcery. Rád by, abych své peníze investovala do domu a je ochotný si mě vzít za manželku. Ale bojím se, že přijdu i tak o peníze, které do baráku investuji. 1) hmotné věci ztratí na hodnotě, 2) v případě, že bych se pak odstěhovala, protože by dcery/ nebo jedna z nich chtěly bydlet v domě s rodinou by mi nikdo peníze za to, co tam teď investuji nedal. Jak se takové případy řeší? Jak se pojistit, abych své peníze popřípadě dostala zpět v případě buď rozvodu nebo úmrtí partnera ve výši, kterou teď investuji? Žádnou část domu na mě nepřepíše, to vím, takže dá se jinak tohle ošetřit a nějak se pojistit, že o investice nepřijdu v případě úmrtí nebo mého odchodu? Děkuji za odpověď.
2024 nám zemřela dcera, 34 let. Věc se má tak, že moje dcera vlastnila chalupu, kterou jsem sice měla zdědit já, ale bratr to zařídil tak, že po smrti otce všechno zdědil jen on. Nakonec jsem byla ráda, že dceři chalupu bez přívodu vody a plynu věnoval a ona se tak zbavila dluhů u Ekonomických staveb, s jejíž pomocí měli stavět. Jelikož si adoptovala se svým manželem holčičku, která po její smrti nebyla ještě uznána soudy jako jejich, tak dědím já a můj manžel. Půlku chalupy, dědí zeť a druhá půlka je na tři díly.
Proč jsme se nevzdali dědictví v jeho prospěch? Pro jeho sobecké chování k mé nemocné dceři. Při prvním jednání u notáře přišel s dluhem 600.000 Kč, jaké bylo moje překvapení, když u druhého jednání přihodil dluh 800.000 Kč. Moje dcera mi říkala, že již za svobodna měl dluhy, a když jsem na to upozornila notářku, tak mi nadal do hyen a olupovači mrtvol dokonce mých rodičů, když dobře věděl, že se můj bratr postaral o to, abych nic nesdělila po otci a dokonce po smrti matky jsem po bratrovi nechtěla ani movitý majetek - všechno jsem mu nechala. To samé u zetě, taky jsem odmítla movitý majetek mé dcery dělit. Co ovšem odmítám, je platit jeho dluhy. Moje otázka zní? Jak mohu zjistit, jestli ten 800.000 dluh měl již za svobodna? Nám napsal, že ten dluh vznikl v roce 2023, ale já si myslím, že jen v tom roce převedl své dluhy do nové banky. Pokud tak učinil, nevím jestli na své jméno nebo i jméno mé dcery, ale určitě by se dalo dohledat, kdy ten velký dluh vznikl. Nevěřím, že bez zástavy domu (v katastru nemovitosti není chalupa dcery zatížená zástavní smlouvou, a mimochodem ani na chalupě není viditelná rekonstrukce za tak ohromnou dlužnou částku a jeho rodina, také nebyla ochotna mu do zástavy dát svou nemovitost), a proto nevěřím, že by Air Banka jim dala bez zástavy půjčku v roce 2023, kdy byla dcera na mateřské a měli už dluh 600.000 Kč a zeť nevydělával horentní sumy, notářku jsem na to upozornila, ale mám obavy, že tomu nebudou věnovat náležitou pozornost, jinak by přece už na tak náhle další velký dluh museli nějak reagovat při druhém jednání. Další jednání u notáře bude 8. ledna 2025, tak bych byla vděčná za včasnou informaci o tom, jak postupovat. Děkuji za pomoc.
Jsem vdaná a nemám děti. Mám manžela (manžel má děti), matku a sestru. Můj otec již nežije. Kdo po mě bude dědit ze zákona? Děkuji předem za odpověď.
01/2024 mi zemřel tatínek. Zůstal o něm nedoplatek u společnosti O2, při rušení veškerých služeb s úmrtním listem nám na prodejně O2 řekla paní, že je tam nedoplatek 11.393 Kč. V únoru 2024 přišla dokonce faktura ještě na tátovo jméno se stejnou částkou k doplacení. Když jsem volala na O2, tak jen řekli, že když částku neuhradíme, tak půjde do dědického řízení. Jenže notářce si společnost O2 nahlásila 12.776 Kč a za touto částkou si stáli i po ukončení řízení. Já se chci zeptat zda si toto společnost O2 může dovolit takhle si přidávat svévolně částky po smrti klienta. Děkuji Jarošová.
Mám dotaz ohledně dědického vyrovnání. 5/2023 mi zemřel otec. S bratrem jsme po něm oba zdědili automobil. Chceme se vyrovnat tím, že bratrovi auto nechám za předem domluvenou částku a rád bych věděl, zda stačí vyrovnávací smlouva, kterou mezi sebou uzavřeme nebo zda to musí proběhnout za přítomnosti notáře.
Vlastním půlku nemovitosti po babičce z otcovy strany, kterou jsem 2023 dostala darem od svého žijícího otce. Otec získal půlku domku dědictvím po babičce, druhou půlku získala teta. Teta zemřela v roce 1991, ale je stále v katastru nemovitostí uvedena jako vlastník poloviny nemovitosti. Jak jsem zjistila, dědické řízení bylo v roce 1991 zastaveno pro nedostatek majetku.