Daně, obchod, živnost, podnikání
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 19
Obracím se na Vás znovu ohledně odkupu vozidla z firmy s. r. o. do osobního vlastnictví. Vozidlo bylo zakoupeno v roce 2019 jako starší za částku 350.000 Kč včetně DPH. Bylo uvedeno, že odkup může proběhnout buď formou bezplatného převodu, nebo prodeje za dohodnutou cenu, přičemž v případě prodeje musí být uplatněno DPH. Chci se ujistit, zda při odkupu vozidla nehrozí žádné komplikace, především z hlediska daňové kontroly nebo následných problémů s cenou převodu. Pokud by cena nebyla stanovena jako obvyklá, co vše je třeba k doložení, aby převod proběhl v pořádku? Ráda bych také podrobněji porozuměla otázce DPH – zda je s. r. o. povinna odvést DPH při prodeji i v případě, že by byla zvolena symbolická cena.
Předem děkuji za Vaše vyjádření a doporučení, abychom měli celý proces právně i daňově ošetřen.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 17
Rád bych se Vás zeptal – pokud jsem jako fyzická osoba vlastníkem parkovacího stání, které je na katastru nemovitostí zapsáno jako samostatná jednotka a rozhodnu se toto parkovací stání pronajmout, avšak jen na část roku, je možné při účtování zahrnout do nákladů mandatorní náklady spojené s vlastnictvím a držbou parkovacího stání (v tomto případě zejména poplatky sdružení vlastníků jednotek za úklid garážové haly, svícení v garážích apod.) za celý rok?
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 24
Od rodičů jsem dostala darem pozemek, na kterém jsme s manželem postavili dům na hypoteční úvěr. Od konce roku 2020 jsme zde začali bydlet. Dům byl nezkolaudován, bohužel nám došli finance. A v roce 2022 jsme se s manželem rozvedli. Na konci roku 2024 jsem dům prodala. Chci se zeptat, zda se počítá bydlení v nezkolaudovaném domě, kdy jsme normálně hradili, energie, vodu, internet. Tedy prokazatelně min. 2 roky jsme zde bydleli. Uznává to finanční úřad? Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Reklamace, spotřebitel, kupní smlouvy
- Zobrazení: 24
Obracíme se na Vás s žádostí o radu ve věci možnosti uplatnění slevy z ceny bytu při zjištění skryté vady. V r. 2023 jsme koupili byt od majitelky, která byt koupila v tom samém roce a krátce na to jej z osobních důvodů ihned prodala nám. Až zhruba za půl roku od naší koupě jsme od sousedky v bytě pod námi zjistili, že předchozí majitelé (kteří byt prodali naší prodejkyni) při rekonstrukci podlah v celém bytě pravděpodobně opomněli podlahy zaizolovat a ty jsou nyní extrémně hlučné při každém kroku. Tento problém byl po rekonstrukci i řešen přes SVJ (bez výsledku). Vadné podlahy je třeba zrekonstruovat. Je zde možné uplatnění slevy z kupní ceny? Jak v tomto případě postupovat? Dále by nás zajímalo, jakým způsobem je možné nárok vymáhat po těch majitelích, kteří rekonstrukci reálně provedli. Paní, která nám byt prodala, v něm vůbec nebydlela a o této vadě nevěděla. Nechceme tedy náhradu po ní, ale po předchozích majitelích (s kterými však nemáme žádný právní vztah). Je tedy nutné (když mě nebude možná domluva), žalovat předchozí majitelku a ta přidá k žalobě další stranu, tzn. majitelé, kteří prodali byt jí? Děkuji za váš čas a přeji krásný den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Reklamace, spotřebitel, kupní smlouvy
- Zobrazení: 26
Nedávno jsem zakoupil notebook v hodnotě 40.000 Kč z druhé ruky, z online bazaru. Prodejce byl milý, spojili jsme se přes videohovor, kde mi zařízení ukázal a odzkoušel, že je vše funkční - naposílal i fotografie. Měl na bazarech velmi dobré hodnocení. Následně jsme sepsali kupní smlouvu a doložil mi i foto své občanky (prý abych to měl podložené a měl jistotu). Následně mi zboží zaslal přes poštu EMS - expresní, pojištěný balík, označený jako křehký a velice dobře zabalený. Notebook jsem rozbalil, vše se zdálo ok, ale pak jsem uviděl pár malinkých oděrek (to mi nevadí) a prohnutí celého spodního dílu (kde je klávesnice a uvnitř veškerá elektronika). Prohnutí není výrazné, jedná se cca o 1-2mm, nicméně prodejce to nikde neuvedl a nebylo to vidět na fotkách ani videu. Hned jsem mu volal, dělal naštvaného, že to udělala pošta a ať dám reklamaci. Reklamaci jsem tedy podal a celá zásilka je od té doby na poště - max do příštího týdne. Nicméně jsem si téměř jistý, že se takové poškození nemohlo stát při přepravě, je to spíš po ráně rukou do klávesnice. Pokud by se to stalo při přepravě, musel by být poškozený i displej, což není. Jinak vše bylo naprosto funkční - hned jsem otestoval. Pokud tedy pošta reklamaci neuzná - jaké jsou prosím mé možnosti a jaká je šance na úspěch při nahlášení na policii? S prodejcem jsem ještě mluvil a striktně zamítl pochybení a předem odmítl jakékoliv vrácení peněz a vlastně mě poslal do patřičných míst, začal být velmi nepříjemný a arogantní. Moc děkuju a přeji hezký den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 41
V roce 2023 děda s babičkou darovali sestře byt, tudíž byli rodina, je nějaká oznamovací povinnost na finanční úřad při nabytí nemovitosti údajně při hodnotě nad 5.000.000. Odhad nebyl vyhotoven a nevíme skutečnou hodnotu bytu. Druhý dotaz je, děda s babičkou zemřeli a do poslední chvíle v bytě bydleli, jak se vypočítá daň příjmů? Dočetla jsem se, když se vyhotoví znalecký posudek v době darování a v potom v době prodeje, tak se vypočítá daň jen z rozdílu? Tedy např. v době darování měl byt odhadní cenu 6.500.000 a při prodeji 6.700.000, rozdíl 200.000 bude daň 30.000 Kč a musí se předem hlásit, že se bude dělat znalecký posudek? Sestra je na rodičovské dovolené a nemá další jiný příjem, peníze chce sestra rozdělit mezi 4 rodinné příslušníky, musí se hlásit na finanční úřad, že jim peníze z prodeje poslala? Chtěli jsme, aby byl pouze 1 vlastník, jaké další náklady můžou být dány do daňového přiznání. Ptám se z důvodu dřívějších problémů, manžel prodal dům po babičce a za rok jsme kupovali dům, nechali jsme si udělat 2 znalecké posudky bylo to v době covidu, měli jsme nahlášeno, že kupujeme nemovitost k bydlení a peníze z prodeje darované nemovitosti použijeme, když manžel podal daňově přiznání bylo uznáno, ale po roce se ozvali z finančního úřadu a museli jsme zaplatit daň z příjmů a ještě úroky, ztratily se na úřade papíry, kterými jsme dokazovali, že jsme použili peníze na koupi našeho domu, bohužel jsme neměli jak doložit, že dokumenty tam byly dodány, v tu dobu byla ještě daň za nabytí nemovitosti, za to že jsme si koupili dům jsme byli kvůli státu chudší o 200.000 Kč, proto se raději ptám, než aby jsme opět udělali chybu. Děkuji moc za odpověď a přeji krásný den.
- Základní údaje
- Uložil(a): Ing. Tomáš Heczko (daňová poradna)
- Kategorie: Finanční právo, daně, kompenzační bonus
- Zobrazení: 51
Měl bych dotaz ohledně zdanění kryptoměn. Zajímalo by mne, zda již od 1.1.2025 platí zákon ohledně osvobození kryptoměn od zdanění a jak v tomto případě postupovat. Nakoupil jsem v letech 2021 a 2022 0,88079167 Etherea a 0,1552049 Bitcoinu během několika týdnů. Tyto částky by postupně měly projít aktuálně časovým testem (část z nich již proběhla). Pak jsem ještě však nakoupil 0,00584602 Bitcoinu v roce 2024 (což má nyní hodnotu asi okolo 14.000 Kč). Musím z něčeho odvádět daně pokud budu prodávat? Napadly mne totiž dvě možnosti a nevím, zda je některá z nich správná:
A) Investice z let 2021 a 2022 již prošly časovým testem a investice roku 2024 sice ještě ne, ale její hodnota je menší než 100.000 Kč (dokonce ještě méně než 15.000 Kč), takže není potřeba nic danit ani podávat daňové přiznání.
B) Investice z let 2021 a 2022 jsou sice osvobozené, ale investice roku 2024 není, protože neprošla časovým testem a v součtu s investicemi z let 2021 a 2022 překonávám hranici 100.000 Kč pokud budu během těchto měsíců prodávat vše, nebo většinu. Tudíž musím podat daňové přiznání a zdanit těch cca 14.000 - 15.000 Kč.
Jak se věci mají? Je některá možnost správně? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den. S pozdravem Luděk.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 43
9/2021 jsem si zakoupil v rámci skupinového financování (crowdfunding) u jistého s.r.o. certifikát za částku 250.000 Kč. Za 3 roky měl podnik ode mě certifikát odkoupit za původní cenu (po tuto dobu mi byla na účet zasílána částka 1.000 Kč; toto bylo plněno). Před uplynutím 36 měsíců jsem podle dohody nabídl certifikát k odkoupení za původní částku 250.000 Kč. Po několika pokusech o doručení žádosti (doporučené psaní, e-mail) se mi podařilo setkat s majitelem, který dluh uznal, ale zároveň mi „vysvětlil“ že podnik je v problémech a požadovanou částku v současnosti nemá. Zajímavé je, že na stránkách podniku stále nabízejí tyto certifikáty. Jelikož jsem se v podobné situaci ocitl poprvé v životě nevím jak nadále postupovat. Děkuji za odpověď.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 32
8.2.2024 jsem si zaplatil fittnes trenéra. Recenze měl dobré, ale zarazilo mě, že chtěl peníze hnedka večer po našem 40min video hovoru, avšak zaplatil jsem. Stanovil mi zkušební trénink a podle něj vyhodnotí mou sílu. Tohle nějak dopadlo a já pak onemocněl, tak jsme nekomunikovali a já necvičil. Nicméně pak jsem 20.2.2024 skončil v nemocnici s vážným úrazem, kde mi bylo řečeno, že nemohu vykonávat fyzickou aktivitu po dobu několika týdnů. To jsem oznámil i zmíněnému trenérovi a vše bylo v pohodě, snažil se mi vyhovět i s jídelníčkem atd.. v rámci rehabilitací neplaceného tréninku. Takže po telefonu jsme se domluvili (tohle možná bude kámen úrazu), že jsme vlastně ani nezačali trénink a nic, že mi to posune a až budu fit začnu, udělal to tak už 1x a říkal jsem si proč ne. Jenže můj stav se zhoršil a já se nemohl vrátit do práce a musel jsem řešit finanční situaci nečekanou a pan trenér mi napsal viz příloha, že nemá peníze. Od té doby, to byl březen 2024, se mnou nekomunikuje, nebere telefon zablokoval si mě na Instagramu, kde primárně fungoval a já nedostal ani trénink, ani peníze. Ve smlouvě je napsané, že jde smlouvu ukončit písemnou výpovědí, avšak nic takového se nestalo. Jde mi hlavně o to, že jsem nezačal ani kurz, nedostal jsem nic a proto se obracím na Vás. Přikládám screeny veškeré komunikace jak z instagramu tak whatsappu. Děkuji mockrát za reakci.
- Základní údaje
- Uložil(a): Mgr. J. Polesný (obč., obchod. právo)
- Kategorie: Obchodní právo, vztahy, smlouvy
- Zobrazení: 65
Potřebuji poradit s pro mne sporným bodem u Nájemní smlouvy s firmou "Dokonalý nájemník". Jedná se o tzv. správcovskou firmu, která můj byt pronajímá jako prostředník. Tato společnost má vůči mě, jako Pronajímateli bytu ve smlouvě tento bod:
"Pronajímatel se zavazuje, že v době 12 měsíců od skončení platnosti této smlouvy neuzavře nájemní či jinou obdobnou smlouvu se třetí osobou, která užívá byt ve vlastnictví pronajímatele na základě smlouvy uzavřené s nájemcem.V opačném případě se pronajímatel zavazuje uhradit nájemci částku ve výši jednoho měsíčního nájmu, a to ve lhůtě 15 dnů od doručení výzvy k úhradě že strany nájemce."
Je toto ustanovení ve smlouvě právně platné? Má tato společnost vůbec právní nárok na takovou sankci? Uspěla by u případného soudu? Jde o to, že mě i podnájemníkovi s touto firmou končí smlouva a podnájemník by tam chtěl i nadále pokračovat bydlet s tím, že nájemní smlouvu uzavřeme spolu. Jsem majitelkou bytu a podle mého názoru je toto vůči mě, jako vlastníkovi bytu, neadekvátně omezující po skončení smluvního vztahu.