Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.50 (2 hlasů)
    Prověření vyšetřování Policie - trestní oznámení trestného činu vydírání
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Bylo mi vyhrožováno. Díky tomu jsem zaplatil osobám, které mi vyhrožovaly částku přes 100.000 Kč. Když jsem neunesl psychické nátlaky, obrátil jsem se na Policii a podal trestní oznámení. Policie však toto trestní oznámení zamítla, po čase se mi ozvali opět stejné osoby a chtěly po mě další peníze. Opět začalo vyhrožování, opět jsem zašel na Policii a opět vše skončilo stejně - bez šetření. Nevím si rady, jak dál postupovat, přijde mi zvláštní, že trestní činnost se dále nešetří a nechá se to vše být. Můžete mi dát prosím Váš názor na daný případ, popř. na koho se mám obrátit? Děkuji Melichar David.

    Odpověď:

    Trestní zákoník ve výčtu trestných činů uvádí vydírání a nebezpečné vyhrožování. Podle § 353 trestního zákoníku se jedná o trestný čin nebezpečného vyhrožování, pokud někdo jinému vyhrožuje usmrcením, těžkou újmou na zdraví nebo jinou těžkou újmou takovým způsobem, že to může vzbudit důvodnou obavu. Podle §175 trestního zákoníku se jedná trestný čin vydírání, pokud někdo jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl. Z Vašeho dotazu se spíše přikláním k tomu, že se může jednat o trestný čin vydírání, právě s ohledem na částku, kterou jste těmto osobám pod psychickým nátlakem zaplatil.

    Pokud by jednání těchto osob mělo znaky trestného činu, resp. i případně pouze přestupku jako méně závažného jednání, nevidím důvod, proč by se Policie trestním oznámením nezabývala. O řádně podaném trestním oznámení musí být nějakým způsobem rozhodnuto. Policie věc může mj. odložit, pokud se nejedná o trestný čin či nebyl zjištěn jeho pachatel. Dále může věc odevzdat příslušnému orgánu k projednání přestupku. Pokud uvádíte, že Policie věc zamítla, muselo jít pravděpodobně o odložení věci, které muselo být odůvodněno a mj. jako osoba poškozená jste se mohl bránit například podáním stížnosti proti tomuto usnesení.

    V dané věci tak doporučuji vyhledat pomoc advokáta, který Vám udělá kompletní rozbor celé záležitosti a poradí Vám.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování