Vámi popsanou situaci lze právně řešit v zásadě dvěma způsoby:
1/ Veřejnoprávní varianta:
Vámi popsaným jednáním se soused s největší pravděpodobností dopustil přestupku proti občanskému soužití a přestupku proti majetku. Dle § 7/1 písm. a) a c) zákona o některých přestupcích se fyzická osoba dopustí přestupku proti občanskému soužití tím, že:
„a) jinému ublíží na cti tím, že ho zesměšní nebo ho jiným způsobem hrubě urazí,
…
c) úmyslně naruší občanské soužití tak, že
1. jinému vyhrožuje újmou na zdraví,
2. jiného nepravdivě obviní z přestupku,
3. se vůči jinému dopustí schválnosti, nebo
4. se vůči jinému dopustí jiného hrubého jednání. “
Za spáchání tohoto přestupku hrozí pokuta do 10.000,- Kč (v případě přestupku dle písm. a/) či do 20.000,- Kč (v případě přestupku dle písm. c/).
Dle § 8/1 písm. a) bodu 4. a dle § 8/1 písm. b) zákona o některých přestupcích se fyzická osoba dopustí přestupku proti majetku tím, že úmyslně:
„a) způsobí škodu na cizím majetku
...
4. zničením nebo poškozením věci z takového majetku;
b) neoprávněně užívá cizí majetek“
Za spáchání tohoto přestupku hrozí pokuta do 50.000,- Kč.
V této věci proto můžete kontaktovat policii nebo se rovnou obrátit na obecní úřad (a to jeho přestupkovou komisi, u které můžete iniciovat zahájení přestupkového řízení).
Pro zamezení sousedova vstupu na Váš pozemek Vám doporučuji tento pozemek oplotit (a to po konzultaci s místně příslušným stavebním úřadem).
2/ Soukromoprávní varianta:
Není-li jasné, komu předmětná část pozemku patří, je možné se v této věci obrátit na soud (a to s tzv. určovací žalobou), který by rozhodl, kdo je vlastníkem. Je-li naopak Vaše vlastnictví pozemku nesporné a soused do výkonu Vašeho vlastnického práva neoprávněně zasahuje, můžete se soudní cestou domáhat toho, aby mu soud takovou činnost zakázal. Konkrétně dle § 1012 a § 1042 občanského zákoníku platí, že:
„Vlastník má právo se svým vlastnictvím v mezích právního řádu libovolně nakládat a jiné osoby z toho vyloučit …“
„Vlastník se může domáhat ochrany proti každému, kdo neprávem do jeho vlastnického práva zasahuje nebo je ruší jinak než tím, že mu věc zadržuje. “
Co se týče sousedových stromů, je podstatné, kdy byly vysazeny. Pokud se tak stalo za účinnosti občanského zákoníku (tedy po 1. 1. 2014), lze aplikovat § 1017/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel sázení stromů v těsné blízkosti společné hranice pozemků, a vysadil-li je nebo nechal-li je vzrůst, aby je odstranil. Nestanoví-li jiný právní předpis nebo neplyne-li z místních zvyklostí něco jiného, platí pro stromy dorůstající obvykle výšky přesahující 3 m jako přípustná vzdálenost od společné hranice pozemků 3 m a pro ostatní stromy 1,5 m. “
Jedná-li se naopak o stromy starší, můžete svůj požadavek na jejich odstranění (či odstranění přerůstajících větví a podrůstajících kořenů) opřít o tato ustanovení:
- § 1013/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že: )
„Vlastník se zdrží všeho, co působí, že odpad … stín … a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka … v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat …“
(v rámci tohoto ustanovení upozorňuji na zmínku o zvířatech vnikajících na sousední pozemek, což lze vztáhnout na případ sousedových slepic),
- § 1016/2 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
„Neučiní-li to vlastník v přiměřené době poté, co ho o to soused požádal, smí soused šetrným způsobem a ve vhodné roční době odstranit kořeny nebo větve stromu přesahující na jeho pozemek, působí-li mu to škodu nebo jiné obtíže převyšující zájem na nedotčeném zachování stromu. Jemu také náleží, co z odstraněných kořenů a větví získá. “
Pakliže Vám sousedovy slepice způsobují na zahradě škodu, můžete se po sousedovi domáhat její náhrady, jak to vyplývá z § 1014/2 občanského zákoníku:
„Způsobí-li … zvíře … na pozemku škodu, má vlastník pozemku právo na její náhradu. “
Rozhodnete-li se bránit soukromoprávní cestou (tedy zasláním předžalobní výzvy a posléze případně podáním žaloby k soudu), doporučuji Vám využít služeb advokáta:
www.advokatikomora.cz (a to advokáta zabývajícího se oblastí občanského práva).
_____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 251/2016 Sb. , o některých přestupcích
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
Komentáře vytvořeny pomocí CComment