Text odpovídá na otázku co patří (spadá) do společného jmění manželů a co naopak do majetku manželů nepatří (nespadá). Stránka se zabývá majetkem i závazky, které SJM ovlivňují. Zdrojem pro stránku je Občanský zákoník zákon č. 40/1964 Sb.
Co spadá a nespadá do SJM
Obsah společného jmění manželů je v zákoně vymezen jak pozitivně, tak negativně – tedy občanský zákoník (z.č. 40/1964 Sb.) vyjmenovává, co společným jměním manželů je a co není.
Společné jmění manželů tvoří:
a) majetek nabytý některým z manželů nebo jimi oběma společně za trvání manželství
b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství
b) závazky, které některému z manželů nebo oběma manželům společně vznikly za trvání manželství
Jak je uvedeno, společné jmění manželů je pojem pro majetek, který oba manželé nabyli za trvání manželství. I v případě, že manželé nezmění rozsah svého společného jmění manželů, vždy budou mít majetek, který bude výlučně jejich.
Společné jmění manželů netvoří:
a) majetek:
-
majetek získaný dědictvím nebo darem
-
majetek nabytý jedním z manželů za majetek náležející do výlučného vlastnictví tohoto manžela
-
věci, které podle své povahy slouží osobní potřebě jen jednoho z manželů
-
věci vydaných v rámci předpisů o restituci majetku jednoho z manželů, který měl vydanou věc ve vlastnictví před uzavřením manželství a nebo jemuž byla věc vydána jako právnímu nástupci původního vlastníka (restituovaný majetek)
-
týkající se majetku, který náleží výhradně jednomu z nich
-
a závazky, jejichž rozsah přesahuje míru přiměřenou majetkovým poměrům manželů, které převzal jeden z nich bez souhlasu druhého
Př: Dva mladí lidé uzavřou manželství a od toho okamžiku se veškeré úkony každého z nich začnou nějak projevovat na obsahu SJM - např. koupí si auto a na hypotéku opatří dům se zahradou. Takže se může stát, že za rok manželství mají majetek v hodnotě 500 000 Kč (auto) a závazek 5 000 000 Kč (hypotéka). A je jedno, že manžel chtěl auto za poloviční cenu, ale podlehl přání manželky a má auto s moderní výbavou za dvojnásobnou cenu. A je jedno, že manželka nechtěla honosný moderní dům, ale chtěla bydlet ve vile svých rodičů z 19. století a bez hypotéky. Kdyby se teď manželství rozvedlo a mezi manžely neexistovala shoda o rozdělení majetku – auto se rozdělí na půl a hypotéka se rozdělí na půl. A fakta, že jeden z nich něco chtěl a nechtěl jinak, jsou irelevantní, protože nakonec jeden podlehl naléhání druhého. To je první úskalí SJM.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment