Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 4.00 (2 hlasů)
    30 let stará nezkolaudovaná stavba stodoly - je nutná kolaudace nebo je povinnost promlčena?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Mám dotaz ohledně stavby, která bohužel není do dnešního dne zapsána v katastru nemovitostí ČR a na základě udání na majitele stavby přijde kontrola. Stavba je z roku 1993 - stodola stojící na soukromém pozemku majitele, na sousedův pozemek ničím nezasahuje a nikoho neomezuje - a tehdy v 90. letech byla pouze ohlášena na výboru obce.

    Neexistuje něco jako promlčecí lhůta? Je možné, aby byla v rámci stavebního zákona udělena sankce i za něco, co proběhlo skoro před 30 lety? Jak nejlépe by měl majitel stavby situaci řešit, aby vyvázl bez újmy? Předem moc děkuji za odpověď.

     

    Odpověď:

    Na dotazy odpovím ve Vámi zvoleném pořadí:
    1/ Neexistuje něco jako promlčecí lhůta?
    Jedná-li se ve Vámi popisovaném případě o tzv. černou stavbu (tedy stavbu, která nebyla dle tehdy platné právní úpravy řádně povolena), pak žádná promlčecí lhůta skutečně neexistuje – tzn. že stavební úřad je oprávněn zabývat se touto stavbou i nyní.
    2/ Je možné, aby byla v rámci stavebního zákona udělena sankce i za něco, co proběhlo skoro před 30 lety?
    V tomto ohledu je důležité, za co by měla být sankce vlastně uložena. Je pravdou, že stavební zákon umožňuje uložit pokutu například za užívání nepovolené stavby. Pokud k tomuto užívání dochází stále, nejednalo by se vlastně o sankci za „starý“ přestupek, nýbrž o sankci za přestupek zcela aktuální.
    Jedním dechem je však nutné dodat, že stavební úřady se v praxi do ukládání pokut příliš nehrnou. Je nutné si uvědomit, že zahájení a vedení přestupkového řízení je administrativně náročnou agendou, která stavebním úřadům přináší práci navíc. Z tohoto důvodu se stavební úřady v případě nepovolených staveb zpravidla spokojí se zahájením řízení o odstranění stavby, resp. s dodatečným povolením této stavby (k tomu více v odpovědi ad 3/ níže) a pokutu neukládají.
    3/ Jak nejlépe by měl majitel stavby situaci řešit, aby vyvázl bez újmy?
    Vlastník předmětné stavby by měl v první řadě namítat, že tato stavba byla řádně povolena dle právních předpisů platných v době jejího vybudování.
    Pokud stavební úřad na tento argument nepřistoupí, zahájí s největší pravděpodobností řízení o odstranění stavby. Konkrétně dle § 129/1 písm. b) stavebního zákona nařídí stavební úřad odstranění stavby:
    „vlastníku stavby … prováděné nebo provedené bez rozhodnutí nebo opatření vyžadovaného stavebním zákonem … anebo v rozporu s ním, a stavba nebyla dodatečně povolena“
    V rámci tohoto řízení je stavební úřad povinen umožnit dodatečné povolení tzv. černé stavby (jak to vyplývá z § 129/2 stavebního zákona). Je proto zapotřebí, aby se vlastník předmětné stavby obrátil na stavební úřad s písemnou žádostí o dodatečné povolení této stavby. Pokud tuto žádost podá včas, bude řízení o nařízení odstranění stavby přerušeno a stavební úřad bude pokračovat v řízení o dodatečném povolení stavby.
    Nepovolená stavba může být takto dodatečně povolena, pokud její vlastník stavebnímu úřadu prokáže, že:
    a/ není umístěna v rozporu s cíli a úkoly územního plánování, politikou územního rozvoje, s územně plánovací dokumentací a s územním opatřením o stavební uzávěře nebo s územním opatřením o asanaci území nebo s předchozími rozhodnutími o území,
    b/ není prováděna či provedena na pozemku, kde to zvláštní právní předpis zakazuje nebo omezuje,
    c/ není v rozporu s obecnými požadavky na výstavbu nebo s veřejným zájmem chráněným zvláštním právním předpisem
    (jak to vyplývá z § 129/3 stavebního zákona).
    _____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování