To, co jste se dočetl na internetu, je v zásadě pravda. Terénní úpravy jsou definovány v § 3/1 stavebního zákona následovně:
"Terénní úpravou se pro účely tohoto zákona rozumí zemní práce a změny terénu, jimiž se podstatně mění vzhled prostředí nebo odtokové poměry, těžební a jim podobné a s nimi související práce, nejedná-li se o hornickou činnost nebo činnost prováděnou hornickým způsobem, například skladovací a odstavné plochy, násypy, zavážky, úpravy pozemků pro zřízení hřišť a sportovišť, těžební práce na povrchu."
Provádění terénních úprav se může dít v zásadě ve třech právních režimech - a/ ve "volném režimu" (tedy bez jakékoli ingerence stavebního úřadu), b/ po získání územního souhlasu a souhlasu s ohlášením stavebnímu úřadu, anebo c/ po získání územního rozhodnutí a souhlasu s ohlášením stavebnímu úřadu.
a/ Volný režim:
Bez nutnosti získávat jakékoli přivolení stavebního úřadu je možné provádět následující terénní úpravy:
"terénní úpravy do 1,5 m výšky nebo hloubky o výměře do 300 m2 na pozemcích, které nemají společnou hranici s veřejnou pozemní komunikací nebo veřejným prostranstvím, pokud nedochází k nakládání s odpady"
(jak to vyplývá z § 80/3 písm. a) ve spojení s § 103/1 písm. b) stavebního zákona).
b/ Územní souhlas a souhlas s ohlášením stavebnímu úřadu:
Pokud jde o případ:
"terénních úprav do 1,5 m výšky nebo hloubky o výměře nad 300 m2 nejvíce však do 1000 m2 na pozemcích, které nehraničí s veřejnými pozemními komunikacemi nebo veřejným prostranstvím, pokud nedochází k nakládání s odpady"
je nezbytné získat předem územní souhlas a souhlas s ohlášením stavebnímu úřadu (jak to vyplývá z § 96/2 písm. f) ve spojení s § 104/1 písm. i) stavebního zákona).
Jak pro vydání územního souhlasu, tak pro vydání souhlasu s ohlášením stavebnímu úřadu je stavebník (zde Váš soused) povinen předložit stavebnímu úřadu písemné souhlasy svých sousedů (umístěné na situačním výkresu) - jak to vyplývá z § 96/3 písm. d) a z § 105/2 písm. f) stavebního zákona).
c/ Územní rozhodnutí a souhlas s ohlášením stavebnímu úřadu:
Veškeré zbývající terénní úpravy vyžadují získání územního rozhodnutí o změně využití území a souhlas s ohlášením stavebnímu úřadu (jak to vyplývá z § 80/2 písm. a) ve spojení s § 104/1 písm. i) stavebního zákona).
S ohledemna Vámi odhadované rozměry sousedem prováděných terénních úprav se lze domnívat, že se jedná o nepovolené terénní úpravy (jelikož soused byl povinen získat s největší pravděpodobností územní souhlas a souhlas s ohlášením stavebnímu úřadu - což by znamenalo, že by byl povinen získat i Váš písemný souhlas, což se nestalo).
U místně příslušného stavebního úřadu se můžete informovat o tom, zda bylo ve věci sousedem prováděných terénních úprav vedeno nějaké řízení, resp. zda stavební úřad vydal v této věci nějaké rozhodnutí či souhlas. Je však možné, že stavební úřad na podkladě tohoto dotazu provede místní šetření a zahájí například řízení o nařízení odstranění stavby (§ 129 stavebního zákona) - v rámci tohoto řízení by byl stavební úřad nicméně povinen umožnit sousedovi dodatečné povolení jím prováděných terénních úprav.
Vámi pořízené snímky lze samozřejmě použít jako důkaz o sousedově nepovolené stavební činnosti (jako důkaz může obecně sloužit prakticky cokoli).
Obranu proti sousedem prováděným terénním úpravám můžete vést i prostředky soukromého práva. Konkrétně dle § 1020 občanského zákoníku platí, že:
"Má-li pro to vlastník pozemku rozumný důvod, může požadovat, aby se soused zdržel zřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice pozemků."
V tomto případě by však bylo nutné, abyste měli k dispozici objektivně rozumný důvod pro požadavek na odstranění/přesunutí zemního valu vytvořeného Vaším sousedem. Využití této varianty by pak především obnášelo podání žaloby k místně příslušnému okresnímu soudu, což přináší finanční i časové výdaje (kontaktování stavebního úřadu je naproti tomu zdarma). Využití této varianty Vám proto doporučuji předem dobře zvážit.
____________________________
Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)
zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník
► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:
Komentáře vytvořeny pomocí CComment