Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Vjezd do našeho domu máme přes obecní příjezdovou cestu. Dle přílohy pak máme společnou příjezdovou cestu (cca 20 m2) spolu se sousedem - červená barva. Za touto příjezdovou cestou je již náš soukromý pozemek zeleně značený. Cestu do garáže máme skrze žlutou barvu, cesta bohužel není zpevněná - jsou tam položeny jen betonové dlaždice a to jen na stranách, abychom aspoň pneumatikami nezapadli cestou do bahna.

    Dlaždice tam již byly v minulosti, dům jsme s takovouto cestou koupili. Chceme cestu do garáže vybagrovat, zarovnat, zasypat štěrkem a pak následně dát zámkovou dlažbu. Upravit chceme žlutě vyznačenou trasu, která je na našem soukromém pozemku. Mé otázky jsou následující:
    1) Je nutné si zažádat o povolení na úřad? Případně jaké povolení a na který příslušný obor se obrátit?
    2) Je nutný souhlas souseda? Pakli-že ano, jaký by byl postup v případě jeho nesouhlasu. Nemáme mezi sebou dobrý vztah, takže bychom jeho souhlas jistě nedostali.
    3) Vzhledem k tomu, že si se sousedem nerozumíme, jsme po novelizaci stavebního zákona postavili na vlastní náklady plot do výše 2 m a on nám hrozí, že nám ho nechá zbourat, protože jsme plot postavili bez jeho souhlasu a že nám uřeže sloupky. Který paragraf prosím definuje možnost postavit plot do 2 m bez souhlasu úřadu a souseda, abych se mohla opravdu ujistit? A je možné se nějak bránit jeho zatím slovním útokům? Osobně ho jenom vidím a trpím další dny bolestmi břicha a bojím se, že od slov není daleko k činům.
    Mockrát Vám děkuji za Váš čas a rady.

    Odpověď:

    Pokud se jedná o cestu, která není užívána ostatními osobami, ale jen Vámi, neměl by zde být problém s opravou a ani třeba souhlasu souseda. Pokud je přístupná veřejnosti a veřejností i užívaná, zde už by bylo nezbytné splnit další požadavky. Pokud si nejste zcela jistí, můžete danou záležitost zkonzultovat s příslušným odborem dopravy (dopravní úřad), který naleznete (většinou) na městském úřadu.
    Co se týká plotu, po novelizaci stavebního zákona platí, že pro stavbu oplocení do výšky 2 m, které nehraničí s veřejně přístupnými pozemními komunikacemi nebo s veřejným prostranstvím a které se nacházejí v zastavěném území či v zastavitelné ploše není třeba územní rozhodnutí ani stavební povolení či ohlášení. Stanovuje tak § 79 odst. 2 písm. f) stavebního zákona a § 103 odst. 1 písm. a) a písm. e) bod 14.


    > Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

    • Úprava cesty ke garáži - je nutné stavební povolení? (vybagrování, zarovnání, zasypání štěrkem a zámková dlažba)
    • Likvidace plotu sousedem z důvodu neudělení souhlasu se stavbou plotu od souseda
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování