Rád bych se Vás zeptal na problematiku omlouvání absence u zletilých studentů středních škol. Učím na SŠ v Liberci a zde se striktně dodržuje školní řád a v něm se praví toto:
3. Zásady omlouvání absence:
Žák je povinen omluvit svou nepřítomnost takto:
a) Telefonicky informovat školu nebo dílny o důvodu nepřítomnosti co nejdříve - nejpozději však do tří dnů.
b) Žák je povinen předložit písemné omluvení své nepřítomnosti během prvního dne nástupu do školy u svého třídního učitele. Nepřítomnost v odborném výcviku omlouvá také během prvního dne nástupu na pracoviště odborného výcviku (podle rozvrhu) po nepřítomnosti, a to rovněž písemným dokladem.
c) Písemná omluvenka musí být potvrzena zákonným zástupcem žáka, orgánem státní správy nebo obecní (městské) samosprávy.
d) Jakákoliv absence se omlouvá pouze na omluvném listě.
e) Výše uvedený postup při omlouvání platí i pro žáky starší 18 let!
Omluvenky od žáků starších 18 let se neberou v potaz a odůvodňuje se to tím, že žijí ve společné domácnosti s rodiči, kteří na ně stále pobírají přídavky.
Musím přiznat, že mi toto tvrzení přijde jako právní nonsens, ale možná se mýlím, nicméně ve školském zákoně se praví toto:
(1) Zletilý žák nebo zákonný zástupce nezletilého žáka je povinen doložit důvody nepřítomnosti žáka ve vyučování nejpozději do 3 kalendářních dnů od počátku jeho nepřítomnosti.
Na druhou stranu je tam i tento odstavec, který může být vykládán různě:
(3) Podmínky pro omlouvání neúčasti žáka ve vyučování a pro uvolňování žáka z vyučování stanoví školní řád.
Omluvenky svým zletilým studentům omlouvám a jsem proto v kontradikci se školním řádem, samozřejmě bych však nechtěl porušovat zákon. Dále pak bych se rád zeptal na situaci, kdy se svolá školní výchovná komise (pokud neomluvená absence žáka překročí stanovených 10 hodin). Ve školním řádu se praví toto:
4. Řešení neomluvené absence (vychází z metodického pokynu MŠMT č. j. 10194/2002-14 – prevence záškoláctví) :
a) Při neomluvené absenci do 10 hodin řeší tuto záležitost třídní učitel se zákonným zástupcem žáka formou pohovoru – projedná důvod, provede zápis. Zákonný zástupce je na tento pohovor pozván doporučeným dopisem, zápis podepíší obě strany.
b) Při neomluvené absenci nad 10 hodin svolá ředitel školy školní výchovnou komisi, které se podle závažnosti a charakteru absence žáka účastní ředitel školy, zákonný zástupce, člen vedení školy, třídní učitel, výchovný poradce, školní metodik protidrogové prevence, popř. další odborníci. Každý účastník jednání obdrží kopii zápisu.
c) V případě, že neomluvená nepřítomnost žáka přesáhne 25 hodin, ředitel školy zašle bezodkladně oznámení o pokračujícím záškoláctví – oznámení o zanedbání školní docházky s náležitou dokumentací příslušnému orgánu sociálně právní ochrany dětí nebo pověřenému obecnímu úřadu. V případě opakovaného záškoláctví v průběhu školního roku je třeba postoupit druhé hlášení o zanedbání školní docházky Policii ČR.
d) Absence v teoretické výuce a odborném výcviku se sčítají.
Zde bych se rád dozvěděl, zdali je nutná přítomnost zákonného zástupce i v případě, že daný žák je již zletilý.
Děkuji za váš čas a odborné stanovisko. S pozdravem Alex.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment