Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Bývalý manžel platil od roku 2011 do roku 2014 soudem stanovené alimenty ve výši 3.200 Kč. V té době (rok 2011) dokládal soudu čistý měsíční příjem 26.000 Kč. Od roku 2015 jsme se sami bez soudu dohodli na navýšení alimentů na částku 3.700 Kč. Nyní je dceři 15 let a chci znovu navýšit alimenty, protože stejnou částku platí již 5 let a navíc dcera začne dojíždět na střední školu.

    Navrhla jsem bývalému manželovi částku 4.500 Kč což si myslím, že je vzhledem k jeho platu nízká částka. On mi odepsal, že nesouhlasí, že mi dá max. 4.200 Kč. Prosím tedy o odpověď, zda můžu podat návrh k soudu o stanovení výživného v částce 17 až 21%, na které má dle zákona nárok dítě ve věku 15 let. Nebo budu mít problém, že jsem po něm chtěla původně "jen" 4.500 Kč, na kterých jsme se nedohodli a nyní chci ještě více (těch 17 až 21% z čisté mzdy). Určitě by u soudu předložil mail, kdy jsem navrhovala 4.500 Kč ale naštval mě tak, že jsem se rozhodla chtít to, na co má dcera nárok, tedy 17 až 21 % z jeho mzdy. A jakou mám napsat navrhovanou částku, když nevím jakou má nyní čistou mzdu, abych si mohla spočítat kolik by měl platit, když bych navrhla např. 19% z jeho čisté mzdy? Děkuji za odpověď. Klára.

     

    Odpověď:

    Jestliže od posledního určení výše výživného (dohody o výživném) došlo k nárůstu nákladů na dceřinu výchovu a výživu, můžete návrh na zvýšení výživného samozřejmě zkusit podat. Ohledně navržení konkrétní částky výživného může pomoci doporučující tabulka Ministerstva spravedlnosti, která udává, jak vysoké procento čistého příjmu má připadnout na výživné pro dítě určitého věku. Podle této tabulky má výživné pro dítě ve věku 15 - 17 let činit 16 - 22% čistého příjmu rodiče. Rozmezí 16 - 22% tedy není nárokem vyplývajícím ze zákona, ale doporučením Ministerstva spravedlnosti, kterým se soudy mohou, ale nemusí řídit.
    I když přesnou výši exmanželova čistého příjmu neznáte, navrhněte částku výživného dle svého vlastního uvážení. Soud totiž není Vaším návrhem vázán - může určit nižší, ale i vyšší než navrhované výživné. O navýšení výživného můžete žádat až tři roky zpětně.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování