Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Češka s trvalým pobytem na 10 let na Slovensku. Bývalý přítel je Němec, žijící v Hessensku, DE. Přišla jsem s ním do jiného stavu, avšak jsme se v době počátku těhotenství rozešli. Rozešli jsme se v dubnu 2020, po necelém roce a půl. Já jsem se vrátila zpět do ČR, respektive na Slovensko. Můj dotaz zní, jaké si může bývalý přítel nárokovat práva na dítě, výchovu a podobně...a jaké má povinnosti vůči dítěti, tedy pokud:

    1. Bude chtít být uveden jako otec dítěte?
    2. Nebude chtít být uveden jako otec dítěte?
    3. Jsou německá práva otců jiná než u nás v ČR, jaká? Je možné si nárokovat například střídavou péči a podobně, i když žijeme tak daleko od sebe (10 hodin autem)?
    Zatím jsem mu o skutečnosti neřekla, protože mám obavu, co by mohlo nastat. Německé zákony a pravidla jsou jiná, přísná a nevím také jak bývalý partner zareaguje. Potřebuji se připravit na všechny verze, abych případné následky dokázala zvládnout. Děkuji velmi za pomoc. S pozdravem, Hana.

     

    Odpověď:

    Podle zákona č. 186/2013 Sb. o státním občanství České republiky, je-li alespoň jeden z rodičů občanem ČR, získává dítě automaticky narozením české státní občanství, bez ohledu na to, ve kterém státě se narodí.
    Pokud se s otcem dítěte dohodnete, že bude uveden v rodném listu dítěte, můžete jako nesezdaní rodiče podat písemnou žádost o určení otcovství souhlasným prohlášením otcovství k nenarozenému, případně narozenému dítěti.
    Prohlášení se činí osobně před matričním úřadem, před soudem nebo na zastupitelském úřadu, tedy otec dítěte a Vy se dostavíte na úřad s požadovanými doklady.
    Pak bude mít otec vůči dítěti rodičovskou zodpovědnost spočívající v péči o dítě, zejména v péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj, v ochraně dítěte, v udržování osobního styku s dítěte, v zajišťování jeho výchovy a vzdělání, v určení místa jeho bydliště, v jeho zastupování a spravování jeho jmění. Zároveň bude mít vyživovací povinnost.
    Po dobu dvou let od narození dítěte můžete po otci požadovat výživné pro sebe jakožto neprovdanou matku a také příspěvek na úhradu nákladů souvisejících s těhotenstvím a porodem.
    Pokud se v péči o dítě nedohodnete, pak se úpravy poměrů k nezletilému dítěti a jeho výživy můžete domáhat Vy i otec dítěte u příslušného soudu. Podle předpisů Evropské unie a mezinárodní smluv je v těchto věcech péče o nezletilé obvykle dána pravomoc soudů té země, kde má nezletilé dítě obvyklý pobyt nebo jíž je státním občanem, i když má obvyklý pobyt v cizině.
    Obdobně se určení otcovství k narozenému dítěti může domáhat otec dítěte, pokud v rodném listu dítěte uveden nebude a o narození dítěte se dozví.
    Pro další podrobnosti a zodpovězení Vašich otázek doporučuji obrátit se na kterýkoliv matriční úřad, na slovenský Úřad práce, sociálních věcí a rodiny, případně na právníka.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování