Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Dne 1.7.2019 jsem nastoupil do práce na dobu určitou, na 1 rok. Před vypršením smlouvy jsem dostal prodloužení smlouvy, opět na dobu určitou, tentokrát na 6 měsíců do 31.12.2020. Zajímá mě, na jak dlouho dle zákona by mohla být nadcházející smlouva prodloužena na dobu určitou?

    Případně když člověk dostane výpověď z organizačních důvodů, na jakou výši průměrného výdělku mám nárok? Zda-li se smlouvy na dobu určitou, kdy jsem byl nepřetržitě zaměstnán u jedné společnosti sčítají, tj. v tomto případě více než rok a půl, tudíž 2 měsíční odstupné. Děkuji a přeji hezký den.

     

    Odpověď:

    Ustanovení § 39 odst. 2 zákoníku práce říká, že doba trvání pracovního poměru na dobu určitou mezi týmiž smluvními stranami nesmí přesáhnout 3 roky a ode dne vzniku prvního pracovního poměru na dobu určitou může být opakována nejvýše dvakrát. Za opakování pracovního poměru na dobu určitou se považuje rovněž i jeho prodloužení. Nadcházející pracovní smlouvy tedy může být uzavřena maximálně na tři roky a již ji nebude dále možné prodloužit další smlouvou na dobu určitou.
    Průměrný výdělek zjistí zaměstnavatel z hrubé mzdy nebo platu zúčtované zaměstnanci k výplatě v rozhodném období a z odpracované doby v rozhodném období. Rozhodným obdobím je předchozí kalendářní čtvrtletí. To platí i v případě, že smlouva byla prodloužena.
    Pokud jde výpočet výše odstupného, platí, podle podle § 67 zákoníku práce, že za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování