Chtěl bych se zeptat, zda mám ze zákona nárok na vyplacení odstupného. Pracuji jako vedoucí stavebního úřadu cca 3,5 roku. V minulosti jsem žádal zaměstnavatele o souhlas s podnikáním ve stavebnictví. To mi bylo zamítnuto. Teď jsem ho žádal o souhlas se studiem, protože jsem byl přijat na další vysokou školu a chtěl bych získat větší kvalifikaci pro výkon práce.
Plat, mzda, odstupné, příplatek, prémie
Ukončení pracovního poměru dohodou zaměstnance a odstupné - vzniká nárok nebo ne?
- Základní údaje
- Uložil(a): JUDr. Eva Janečková (prac. právo)
- Kategorie: Platy, mzdy, odstupné, renta
- Zobrazení: 1574
Podle § 67 odst. 1 zákoníku práce náleží odstupné zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů:
a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu
zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách.
Dále náleží odstupné zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. d) nebo dohodou z týchž důvodů - nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice.
Záleží proto na důvodu, který bude uveden v dohodě. Pokud nebude uveden některý z výše uvedených důvodů, nárok na odstupné nevznikne.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment