Počet stránek ve webu: 47577

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    S bratrem máme e-shop, který provozujeme jako živnost, a v části roku 2017 jsme tuto živnost provozovali na naši babičku, která však 8.2.2018 zemřela. Chtěl jsem se zeptat, zda se v souvislosti s touto skutečností domnívám správně, že veškeré náležitosti, jako je její daňové přiznání, přehled příjmů a výdajů pro pojišťovnu a sociálku a případné další povinnosti, tímto odpadají.

    Pokud je třeba něco formálně vyřešit, co se týká této živnosti, co a jak, prosím. Živnost jsme spolu s babičkou byli přerušit v prosinci roku 2017, avšak toto přerušení je vždy na dobu určitou - přerušovali jsme do 31. 12. 2019, nicméně předpokládám, že ke dni smrti živnost zanikla automaticky. Dále by mě také zajímalo, jak přistupovat k případným reklamacím, které by nám od zákazníků přišly za období, kdy jsme e-shop provozovali na živnost babičky. Můžeme je standardně vyřizovat, jako jsme to dělali doposud? Nebo jak se k tomuto, prosím, stavět? Děkuji, Zdeněk

    Odpověď:

    Pokud jste za babičku nepodali daňové přiznání za loňský rok, musíte jej stále podat. Daňové přiznání by mělo být podáno do 3 měsíců od úmrtí.
    Obdobně bude nutné podat přehledy o příjmech na správu sociálního zabezpečení a zdravotní pojišťovnu.
    Dále je třeba uvést, že případné dluhy na daních a pojištění by přešly na dědice. Doporučuji proto, abyste se informoval na příslušném finančním úřadu, zdravotní pojišťovně i správě soc. zabezpečení, jak máte konkrétně postupovat.
    Pokud jde o živnostenské oprávnění, doporučuji úmrtí babičky živnostenskému úřadu oznámit s tím, že dědicové nebudou v podnikání pokračovat. Živnostenské oprávnění by v tomto případě mělo zaniknout automaticky ke dni úmrtí babičky.
    U reklamací bude záležet, zda jste převzali podnikatelské aktivity po babičce (tj. ještě za jejího života). Z vašeho dotazu vyplývá, že ano, neboť i nyní jste reklamace vyřizovali i u zboží prodaného formálně babičkou. V takovém případě budete povinni reklamace vyřizovat. I pokud by tomu tak nebylo, nic nebrání tomu, abyste reklamace vyřizovali.


    ► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

    • Smrt, úmrtí podnikatele, obchodníka - kdo vyřizuje reklamace zákazníků?
    • Kdo vyřizuje reklamace zákazníků při úmrtí, smrti prodejce, prodávajícího, obchodníka
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování