Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsem vlastníkem jedné garáže v řadě 6-ti garáží s rovnou střechou (bez atiky). Vlastník sousední garáže léta neudržuje svou část střechy (lepenku), která je z hlediska krytiny již naprosto nefunkční, popraskaná, vydrolená a mně od něho zatéká do garáže - při dešti kape ze stropu i po stěně a opadává omítka.

    Před nedávnem jsem obnovil několikavrstvý asfaltový nátěr nad svou garáží a z části i nad tímto sousedem. Zatékání se sice zmírnilo, ale nezastavilo. Souseda je velice složité kontaktovat, svou garáž téměř nepoužívá (nikdy za 15 let (2005-2020) jsem ho tam neviděl) a je takřka nemožné ho běžným požádáním dotlačit k nápravě. Prosím, existuje nějaká možnost, jak postupovat, nebo na koho se obrátit (např. stavební úřad? ), aby dotyčnému nařídili provedení nezbytných úprav, aby nedocházelo ke škodě na mém majetku? Samozřejmě nemám v plánu se ujmout opravy jeho střechy ve vlastní režii, ať už kvůli financím, tak ani kvůli případné jeho stížnosti, že opravuju jeho majetek. Děkuju za odpověď a za radu. Vladimír.

     

    Odpověď:

    Dobrý den,
    na svůj dotaz jste si de facto odpověděl sám. Tím, kdo by Vám mohl ve Vámi popsané situaci pomoci, je místně příslušný stavební úřad.
    Dle § 132/2 stavebního zákona jsou stavební úřady oprávněny:
    a/ provádět kontrolní prohlídky stavby,
    b/ nařizovat neodkladné odstranění stavby,
    c/ nařizovat nutné zabezpečovací práce na stavbě,
    d/ nařizovat nezbytné úpravy na stavbě, stavebním pozemku nebo na zastavěném stavebním pozemku,
    e/ nařizovat provedení udržovacích prací,
    f/ nařizovat vyklizení stavby,
    g/ ukládat opatření na sousedním pozemku nebo stavbě.
    Je-li špatný stavebně-technický stav sousední garáže příčinou zatékání do Vaší garáže (a tudíž i příčinou jejího poškozování), můžete kontaktovat místně příslušný stavební úřad s podnětem ke zjednání nápravy. Ve svém podnětu stručně popište nastalou situaci a ideálně doložte i fotodokumentací. Stavební úřad bude povinen se Vaším podnětem zabývat - bude samozřejmě záležet na jeho posouzení, jaké kroky vůči vlastníkovi sousední garáže podnikne.
    Vámi popsaná situace by byla řešitelná i prostředky soukromého práva - tzn. podáním žaloby k místně příslušnému okresnímu soudu. Jedná se však o variantu finančně nákladnou a časově náročnou (podání podnětu ke stavebnímu úřadu je naproti tomu zdarma, přičemž stavební úřad by mohl reagovat i rychleji). Tento krok (sepis předžalobní výzvy a následně i žaloby) Vám proto v současné chvíli nedoporučuji.
    ______________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 183/2006 Sb. , o územním plánování a stavebním řádu (stavební zákon)  

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování