Babička převede na maminku formou darovací smlouvy dům se zahradou. Avšak můj otec (manžel maminky) si asi přes 20 let (1999-2019), kdy pracoval jako OSVČ, neplatil zdravotní ani sociální pojištění a my se bojíme, že by mohla být na darovaný dům uvalena exekuce (což se nám nelíbí kvůli mamce a hlavně kvůli babičce, která dům daruje).
Bohužel dům nemůže být rovnou napsán na mě nebo mě a bratra, protože s tím nesouhlasí maminčin bratr (nemáme spolu dobré vztahy kvůli jeho ženě). Rodiče nejsou rozvedeni, ale již téměř 12 let (od roku 2007) spolu nežijí ve společné domácnosti (právě kvůli otcovým dluhům) a otec na dané adrese, kde se nachází nemovitost nemá již přes 25 let (1994-2019) trvalé bydliště (žil zde s maminkou na přelomu 80. a 90. let, pak se spolu odstěhovali a maminka zde opět žije sama od r. 2007; otec jezdí pouze na návštěvy). Co vím, na otce je uvalena 1 exekuce (výpis z centrální evidence exekucí, ale nevím v jaké výši), vím, že si splácí dluh za zdravotní pojištění (nevím kolik), ale sociální zřejmě ne (a to také netuší, jaká může být částka) ...
Chci se tedy zeptat na několik otázek:
1) Zahrnuje se darovaná nemovitost (dům se zahradou) do společného jmění manželů?
2) Může být darovaný dům ohrožený exekucí? Může si na něj exekutor dělat nárok?
3) Mohl by otec podepsat nějaký dokument, kde se vzdává nároku na nemovitost, že nespadá do SJM? A mělo by toto vůbec nějakou váhu před exekutory a soudy?
4) Je možné maminku a její dar nějak před exekucí ochránit? Jak? (mamka celý život tvrdě pracovala za almužnu, vše si vždy řádně platila, práci kterou vykonávala odneslo její zdraví, starala se a živila 2 děti... a to má do konce života platit OTCOVY DLUHY? ! ? ! )
5) Kam se případně obrátit o pomoc, že by na dům byla opravdu uvalena exekuce?
Děkuji za odpovědi, s pozdravem Tamara.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment