Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Můj dotaz se týká dědictví, na které měla nárok má matka po svém otci. Nedávno jsme zjistili, že biologický otec mé matky, kterého má zapsaného v rodném listě, zemřel cca. 2007. Má matka nikdy nebyla obeznámena žádným úřadem, či notářem, aby se přihlásila o dědictví. Nebyla ani tzv. vyděděna. Dá se v této věci učinit nějaký krok k řádnému vypořádání dědictví po tolika letech? Máme dojem, že o dědictví se podělila pouze nová rodina matčina otce, aniž by brali ohled na to, že nárok na dědictví má i má matka. Děkuji, Jirka.

     

    Odpověď:

    Dobrý den,
    Vaše matka je oprávněným dědicem, a může se jako opomenutý dědic dodatečně domáhat na neoprávněném dědici vydání té části dědictví, které by jí připadlo, pokud by byla její existence v dědickém řízení známa. Vzhledem k tomu, že dědicové nabyli majetkový prospěch na úkor oprávněného dědice, postupuje se podle zásad tzv. bezdůvodného obohacení. Upozorňuji Vás však, že právo oprávněného dědice na vydání dědictví se promlčuje v obecné tříleté promlčecí lhůtě. Lhůta běží od právní moci rozhodnutí o dědictví. Lze předpokládat, že ve Vašem případě doba tří let již uplynula, proto může žalovaná strana v rámci případného soudního řízení namítnout promlčení a žaloba bude zamítnuta.  

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování