Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Jsem spolu s bratrem spoluvlastník neveřejné komunikace. U této komunikace máme každý svůj vlastní stavební pozemek, na kterých máme umístěný RD. Oba pozemky mají samozřejmě veškerá věcná břemena k té komunikaci (ukládání IS, chůze…). Nedávno došlo k tomu, že bratr svůj pozemek rozdělil na 2 a tu druhou část prodal.

    Předpokládám (je to i v katastru), že na nové majitele přešla původní věcná břemena ke komunikaci. Nyní nový majitel chce kopat v komunikaci kanalizaci a přívod vody i el. Dotaz zní, jestli může v mé spoluvlastněné komunikaci kopat bez jakéhokoli mého souhlasu nebo mě k tomu potřebuje? Děkuji.

     

    Odpověď:

    Byl-li pozemek Vašeho bratra rozdělen na dva pozemky, přešla služebnost (věcné břemeno) na oba tyto pozemky, jak to vyplývá z § 1151 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    "Při rozdělení panující věci trvá věcné břemeno pro všechny díly zpravidla nadále, nesmí však být rozšířeno, ani se stát obtížnějším. Prospívá-li věcné břemeno jen některým dílům, zanikne vzhledem k dílům ostatním."
    Co se týče Vašeho dotazu, zda nový vlastník potřebuje k zahájení výkopových prací Váš souhlas či nikoli, je podstatné, jaká práva mu ze služebnosti inženýrské sítě vyplývají. V tomto ohledu Vám doporučuji nahlédnout do smlouvy, jejímž prostřednictvím byla tato služebnost zřízena - tam by mělo být uvedeno, k čemu tato služebnost vlastníka panujícího pozemku konkrétně opravňuje. Pokud by smlouva v tomto ohledu mlčela (či byla příliš stručná), bylo by nutné vyjít z platné právní úpravy, a to konkrétně z § 1267/1 občanského zákoníku, dle něhož platí, že:
    "Služebnost inženýrské sítě zakládá právo vlastním nákladem a vhodným i bezpečným způsobem zřídit na služebném pozemku nebo přes něj vést vodovodní, kanalizační, energetické nebo jiné vedení, provozovat je a udržovat ..."
    Z tohoto ustanovení vyplývá, že vlastník panujícího pozemku je oprávněn na služebném pozemku zřídit příslušné inženýrské sítě - může je tedy do tohoto pozemku vložit, přičemž toto právo mu vyplývá přímo ze zákona. Z tohoto důvodu není dle mého názoru nutné, aby nový vlastník pozemku získával Váš souhlas (opakuji však, že je v první řadě důležité, zda nejsou práva vlastníka panujícího pozemku upravena odlišně ve smlouvě, jejímž prostřednictvím byla daná služebnost zřízena).
    _____________________________
    Právní předpisy zmiňované v odpovědi:
    zákon č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování