Zemřel tchán, který měl nájemní smlouvu z roku 1976 na byt v paneláku patřící nyní městu. Na úřadě nám řekli, že manželka, jeho dcera, nemá podle nové legislativy nárok na novou smlouvu na dobu neurčitou ale pouze na dobu určitou a to obnovovanou po dvou letech. Je to pravda? Je to psycho každé dva roky se třást, že nás vyhodí.
Tuto smlouvu bohužel podepsala, přestože byla v bytě hlášena už od narození, druhá část otázky je tedy zda, pokud nás na úřadě záměrně uvedli v omyl, že nemůže dostat smlouvu na dobu neurčitou, lze v případě výpovědi trvat na platnosti staré smlouvy z roku 1976 s tím, že nás na úřadě záměrně uvedli v omyl, že nárok na smlouvu na dobu neurčitou nemá? V bytě jsem hlášen i já a to víc než rok před úmrtím tchána, manžela jsme až po je úmrtí. Děkuji za radu.
Odpověď:
Přechod nájmu v případě úmrtí nájemníka upravuje občanský zákoník v § 2279 a následující. Přechodem nájmu se rozumí situace, kdy daná osoba vstoupí do postavení zemřelého nájemce, tedy na ni přejdou práva a povinnosti z nájemního vztahu. Platí tedy stále původní nájemní smlouva, avšak maximálně po dva roky od přechodu nájmu (viz § 2279 odst. 2 obč. zák.), kdy poté ze zákona nájem skončí, pakliže nebyla ujednána kratší lhůta či nájem neskončil z jiného důvodu dříve (výpovědí, dohodou). Pouze u osob starších 70 let zůstane nájem sjednán na dobu neurčitou.
Záleží tedy na tom, co bylo ujednáno v původní nájemní smlouvě ohledně přechodu nájmu bytu.
V každém případě původní nájemní smlouva nejpozději po dvou letech od přechodu nájmu skončí, a poté záleží již jen na pronajímateli, za jakých podmínek nájem umožní, zda například bude byt pronajímat pouze na dobu určitou.
Pokud jde o určení osob, na které mají práva a povinnosti z nájmu přejít, pak dle § 2280 obč. zák. mají přednostní právo potomci, kteří s původním nájemcem sdíleli domácnost. To znamená, že nájem správně přešel pouze na dceru původního nájemce.
Níže citovaná ustanovení:
§ 2279
(1) Zemře-li nájemce a nejde-li o společný nájem bytu, přejde nájem na člena nájemcovy domácnosti, který v bytě žil ke dni smrti nájemce a nemá vlastní byt. Je-li touto osobou někdo jiný než nájemcův manžel, partner, rodič, sourozenec, zeť, snacha, dítě nebo vnuk, přejde na ni nájem, jen pokud pronajímatel souhlasil s přechodem nájmu na tuto osobu.
(2) Nájem bytu po jeho přechodu podle odstavce 1 skončí nejpozději uplynutím dvou let ode dne, kdy nájem přešel. To neplatí v případě, že osoba, na kterou nájem přešel, dosáhla ke dni přechodu nájmu věku sedmdesáti let. Stejně tak to neplatí v případě, že osoba, na kterou nájem přešel, nedosáhla ke dni přechodu nájmu věku osmnácti let; v tomto případě skončí nájem nejpozději dnem, kdy tato osoba dosáhne věku dvaceti let, pokud se pronajímatel s nájemcem nedohodnou jinak.
(3) Splňuje-li více členů nájemcovy domácnosti podmínky pro přechod nájmu, přejdou práva a povinnosti z nájmu na všechny společně a nerozdílně.
(4) Každá osoba splňující podmínky pro přechod nájmu může do jednoho měsíce od smrti nájemce písemně oznámit pronajímateli, že v nájmu nehodlá pokračovat; dnem dojití oznámení pronajímateli její nájem zaniká.
(5) Zemře-li nájemce družstevního bytu a nejde-li o byt ve společném nájmu manželů, přechází smrtí nájemce jeho členství v družstvu a nájem bytu na toho dědice, kterému připadl členský podíl
§ 2280
Je-li členem nájemcovy domácnosti nájemcův potomek, má přednostní právo, aby na něho přešla práva a povinnosti z nájmu. Je-li takových osob více, přejdou práva a povinnosti z nájmu na všechny společně a nerozdílně; každá z nich však může sama za sebe prohlásit, že v nájmu nechce pokračovat.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment