Pakliže mají prarodiče zato, že se Váš syn zdržuje v RD neoprávněně, není zcela ideální cestou jej z RD vystěhovat násilím. Legitimní, leč delší cestou, jak vnuka z RD vystěhovat, je podat k místně a věcně příslušnému soudu žalobní návrh na vyklizení nemovitosti, kde je důležitým specifikem ta skutečnost, že Vaším rodičům svědčí vlastnické právo k nemovitosti a Vašemu synovi nesvědčí žádný právní důvod k užívání nemovitosti. Před tímto krokem však doporučuji doručit předžalobní výzvu vnukovi.
Pokud po lhůtě, která bude určená v rozhodnutí soudu Váš syn RD prarodičů neopustí, mohou prarodiče podat exekuční návrh k soudnímu exekutorovi na vyklizení nemovitosti na náklady vnuka nebo za stejných podmínek (po nabytí rozsudku právní moci) lze podat trestní oznámení ve smyslu § 208 trestního zákoníku, v tomto případě provádí výkon rozhodnutí Policie ČR. V tomto případě rovněž legálně vnukovi hrozí i trestní sankce odnětí svobody, či peněžitý trest.
Pokud byste vystěhovali vnuka násilím, tj. vynesli byste mu například věci před dům, vyměnili klíče u RD Vašich rodičů, mohl by se vnuk domáhat náhrady škody nebo na Vaše rodiče podat trestní oznámení.
Institut vykázání užívá zákon o PČR v těch případech, lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě nebo zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou, jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. - Pakliže mají Vaši prarodiče zato, že dochází k naplnění této skutkové podstaty, lze využít i institut vyklizení, který rovněž provádí PČR.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment