Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Hodnocení 5.00 (2 hlasů)
    Vyúčtování za správu domu SVJ - může ho majitel bytu požadovat od výboru SVJ?
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Před třemi roky (2015) jsem si koupila byt ve SVJ, kde nejsou dodržovány zákony ani stanovy (např. o tom, co má rozhodovat shromáždění, rozhoduje pouze výbor). Ve stanovách je uvedeno, že zálohy na správu domu a pozemku se s každým členem vyúčtují nejpozději do 4 měsíců po skončení kalendářního roku a rozdíl z vyúčtování se vypořádá nejpozději do 4 měsíců od doručení vyúčtování.

    I když byt vlastním již 3 roky (2016-2019), nikdy jsem vyúčtování těchto záloh neobdržela. V těchto zálohách platím např. částku 144 Kč/rok za vedení účtu SVJ, který je ale zdarma. Záležitost jsem se snažila řešit na shromáždění i s výborem, ale výbor to nechce řešit, prý stačí, že dostávám vyúčtování služeb a ostatní členové SVJ jsou starší lidé, kteří byt koupili od města a jsou zvyklí, že o ničem nerozhodují a nechtějí nic řešit. Tři roky platím zálohy na správu, u kterých nevím, jestli byly a v jaké výši čerpány. Mám právo žádat vrácení záloh na správu vzhledem k tomu, že se jedná o krátkodobé zálohy a neobdržela jsem vyúčtování? Můžu SVJ písemně vyzvat k vrácení složených záloh? Děkuji, Martina

     

    Odpověď:

    Doporučuji Vám s odkazem na znění stanov SVJ písemně (doporučeně) vyzvat výbor SVJ k předložení vyúčtování záloh na správu domu a pozemku za poslední 3 roky s tím, že pokud tak ve Vámi stanovené lhůtě výbor neučiní, obrátíte se s žalobou na příslušný soud. Pokud výbor zůstane nečinný, můžete se obrátit na soud s žalobou na splnění povinnosti předložit Vám roční vyúčtování příspěvků na správu domu a pozemku za roky 2015, 2016 a 2017. Vzhledem ke složitosti dané problematiky a nejednotného výkladu občanského zákoníku (kdy někteří odborníci nepovažují příspěvek na správu domu za zálohu a tudíž je nemožné jej následně vyúčtovávat) Vám doporučuji obrátit se na advokáta specializujícího se na bytové právo.
    Rovněž Vám doporučuji výbor písemně požádat o umožnění nahlédnutí do smluv uzavřených ve věcech správy a do účetních knih a dokladů s odkazem na ustanovení § 1179 zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník.
    § 1179
    Vlastník jednotky má právo seznámit se, jak osoba odpovědná za správu domu hospodaří a jak dům nebo pozemek spravuje. U této osoby může vlastník jednotky nahlížet do smluv uzavřených ve věcech správy, jakož i do účetních knih a dokladů.
    § 1180
    (1) Nebylo-li jinak určeno, přispívá vlastník jednotky na správu domu a pozemku ve výši odpovídající jeho podílu na společných částech. Slouží-li některá ze společných částí jen některému vlastníku jednotky k výlučnému užívání, stanoví se výše příspěvku i se zřetelem k povaze, rozměrům a umístění této části a rozsahu povinnosti vlastníka jednotky spravovat tuto část na vlastní náklad.
    (2) Příspěvky určené na odměňování osoby, která dům spravuje, nebo členů jejích orgánů, na vedení účetnictví a na podobné náklady vlastní správní činnosti se rozvrhnou na každou jednotku stejně.

     

    ► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

    • SVJ účtuje majitelům bytů poplatek za vedení účtu v bance, ale vedení je zdarma - jak postupovat?
    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování