Počet stránek ve webu: 48507

Nejnovější odpovědi

Manželství, děti, výživné, SJM, sociální podpora

Občan - vlastnictví, dědictví, dluhy, exekuce, bydlení, ad.

Trestní právo, trestné činy a přestupky

  • Prověření vyšetřování Policie - trestní oznámení trestného činu vydírání
    Mgr. Michaela Veselá
    Trestní řízení
    10-12-2024
    231
    Trestné činy, přestupky, tresty

    Bylo mi vyhrožováno. Díky tomu jsem zaplatil osobám, které mi vyhrožovaly částku přes 100.000 Kč. Když jsem neunesl psychické nátlaky, obrátil jsem se na Policii a podal trestní oznámení. Policie však toto trestní oznámení zamítla, po čase se mi ozvali opět stejné osoby a chtěly po mě další peníze. Opět začalo vyhrožování, opět jsem zašel na Policii a opět vše skončilo stejně - bez šetření.

    ...

Práce, zaměstnanci, zaměstnavatelé

Obchod, finance, daně, živnosti

Správní právo

Soudy a právníci

  • Odměna notáře za dědické řízení - majetek do 100.000 Kč
    Mgr. Hana Wernerová (právník)
    Soudy, advokáti, právníci
    30-10-2024
    687
    Soud

    V týdnu 14.10.-18.10.2024 máme závěrečné dědické řízení po zemřelé mamince. Byla onkologicky nemocná a neměla žádný nemovitý majetek. Na bankovním účtu měla pouze 2 důchody, důchod činil necelých 16.000 Kč. Když k tomu připočtu náklady na pohřeb, na který si našetřila, tak bohatě se vejdeme do sumy 100.000 Kč. Měli bychom tedy dle tabulek zaplatit odměnu notářce 2.420 Kč.

Různé

  • Odpis peněz z účtu nesvéprávné osoby opatrovníkem
    Mgr. Hana Wernerová (právník)
    Nezařazené dotazy z občanského práva
    14-12-2024
    89
    Různé

    Chtěla bych se zeptat na odpis peněz z účtu maminky. Dne 2.9.2024 jsem se stala jejím opatrovníkem z důvodu její silné demence. Bylo mi tak určeno soudem v Ústí nad Labem, tj. omezení svéprávnosti. Musela jsem tak učinit, neboť maminka zdědila se sestrami majetek a bylo potřeba podpisy a vyřízení dědictví. Maminka se už nepodepíše a neví co se děje. Vzala jsem si na vyřízení omezení svéprávnosti u soudu

    ...
    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Podali jsme s manželem návrh na nesporný rozvod (já s donucením to podepsat). Nechci se rozvádět, myslím si, že naše manželství jde ještě zachránit. Vyplnili jsme to online, vytiskli a manžel to podal na soud. Přikládám v příloze. Ze soudu každému přišel doporučený dopis, který byl hozený do schránky. Byla to výzva k zaplacení a druhý list na podpisy.

    Pořádně jsem to ani nepřečetla a svůj dopis roztrhala.   Chtěla bych, aby se to zrušilo. Nevíte co to mohlo být, abych to podepsala a poslala zpět. K návrhu na rozvod bylo vyřízení majetku, manžel mi řekl, že tam nic psát nebudeme, že se se mnou potom vyřídí. Není toto zrovna podmínka k rozvodu, že má být rozděleno SJM. A taky jsme napsali, že jsme jen 3 měsíce od sebe, ale byl to pouze necelý měsíc. Je naděje, že ten návrh soud zamítne. Děkuji za váš čas.

     

    Odpověď:

    Pro nesporný rozvod (tzv. rozvod dohodou) je zapotřebí splnit zejména tři podmínky, které stanovuje občanský zákoník:
    1. manželství trvalo alespoň jeden rok a manželé spolu nejméně šest měsíců nežijí - to, že spolu manželé nežijí, znamená, že netvoří manželské či rodinné společenství, bez ohledu na to, zda mají, popřípadě vedou rodinnou domácnost s tím, že alespoň jeden z manželů manželské společenství zjevně obnovit nechce. Není tedy důležité, zda bydlíte odděleně či nikoliv, ale zda se k sobě (ne) chováte jako manželé, (ne) stýkáte se intimně apod. - splnění této podmínky se prokazuje jen čestným prohlášením
    2. Pokud máte děti, je zapotřebí doložit dohodu o péči o nezletilé děti pro dobu po rozvodu - v dohodě by mělo být upraveno také výživné a styk dítěte/dětí s druhým rodičem
    3. Dále je zapotřebí doložit dohodu o vypořádání společného jmění manželů - součástí dohody by měla být také úprava bydlení a případného výživného pro dobu po rozvodu. Pokud jste na soud zaslali dokument přiložený k dotazu, mohla by soudu taková dohoda o vypořádání majetku stačit.
    Jestliže s rozvodem manželství nesouhlasíte, nemusíte jen doufat, že vás soud nerozvede - můžete vzít svůj návrh na rozvod zpět. Jestliže nemáte k dispozici dokumenty, které Vám byly doručeny poštou, kontaktujte informační centrum příslušného soudu - kontakty najdete na internetu. Pracovníkovi infocentra sdělte, že jste s manželem podali společný návrh na rozvod manželství a vyžádejte si spisovou značku, kterou soud Vašemu řízení přidělil. Můžete se také zeptat na dokumenty, které Vám byly zaslány poštou. Následně volnou formou napište, že berete svůj návrh na rozvod manželství zpět. Označte soud, kterému je zpětvzetí návrhu určeno, uveďte spisovou značku, označte účastníky řízení (Vás a Vašeho manžela), zpětvzetí návrhu datujte a podepište. Je ale zapotřebí počítat s tím, že pokud se Váš manžel k zpětvzetí návrhu nepřipojí a bude na rozvodu manželství trvat, bude soud v řízení pokračovat tak, jako kdyby návrh na rozvod podal jen Váš manžel. Bude se tedy jednat o tzv. sporný rozvod, při kterém soud zjišťuje příčiny rozvratu manželství.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování