Zjednodušeně lze říci, že v trestním řízení o vině a trestu, v civilním řízení o uložení povinnosti. Výrok odsuzujícího rozsudku v trestním řízení zní tak, že obžalovaný je vinen, že se dopustil určitého protiprávního jednání, tímto jednáním spáchal určitý trestný čin a za to se odsuzuje k určitému trestu. Není-li vina obžalovanému prokázána, zní výrok tak, že se obžalovaný zprošťuje obžaloby.
V civilním řízení zní vyhovující výrok tak, že žalovaný je povinen splnit určitou povinnost. Pokud žalobce neprokáže svá tvrzení, jeho žaloba se zamítá.
Může vám být uložena různá povinnost - nejčastěji povinnost zaplatit peněžitou částku nebo vyklidit byt, vydat určitou věc. Zpravidla bývá uloženo splnit tuto povinnost do tří dnů od právní moci rozsudku. Rozsudek bude v právní moci tehdy, když proti němu nebude možno podat odvolání.
Výrazem moci, kterou stát soudům svěřuje, je to, že rozsudek se stává uplynutím lhůty, v níž má být splněna uložená povinnost, vykonatelným. To znamená, že lze proti vůli toho, kdo povinnost nesplnil, splnění této povinnosti exekučně vynutit, vykonat.
Nehrajte si tedy na „mrtvé brouky“ a pokud vám soud uloží určitou povinnost, splňte ji dobrovolně nebo se snažte za každou cenu dohodnout. Není příjemné, když vás navštíví exekutor.
Komentáře vytvořeny pomocí CComment