Počet stránek ve webu: 48507

    1 1 1 1 1
    Pomohl Vám tento článek? Pokud ano, klikněte prosíme na 5 hvězdiček. Děkujeme! :)

    Žiju s přítelem a máme spolu 3 letou dceru. On pracuje v Německu a já jsem stále s dcerou na mateřské dovolené. Tím, že pracuje v Německu pobíráme na dceru přídavky tzv. KINDERGELD. Přítel je teď pár měsíců i v insolvenci. Nejsme manželé. A teď k věci. Přítel má z minulého vztahu nezletilou dceru.

    Jeho expřítelkyně podala návrh na zvýšení alimentů. Vztahuje se do výměru alimentů i moje mateřská a ten příspěvek na dítě z Německa na naši společnou dceru, když nejsme manželé a já nemám s jeho starší dcerou tzv. nic společného? Jde mi o to, že moje mateřská a dcery přídavky jsou peníze pro vyživovací povinnost naší společné dcery. Neměří se alimenty jen s výdělku přítele, když je to jeho dcera a my nejsme manželé? Děkuji za odpověď.

     

    Odpověď:

    Protože neuvádíte, jaké občanství má Váš přítel, jeho dcera z minulého vztahu a její matka, z Vašeho dotazu bohužel nevyplývá, podle jakého právního řádu (českého/německého) bude otázka výživného řešena. Protože v bezplatné právní poradně jsou zodpovídány dotazy v rámci českého právního řádu, odpovím Vám podle českého práva.
    Podle § 913 občanského zákoníku jsou pro určení rozsahu výživného rozhodné odůvodněné potřeby oprávněného (přítelovy dcery z předchozího vztahu) a jeho majetkové poměry, jakož i schopnosti, možnosti a majetkové poměry povinného (obou dceřiných rodičů). Podle § 915 občanského zákoníku má pak být životní úroveň dítěte zásadně shodná s životní úrovní rodičů. Toto hledisko předchází hledisku odůvodněných potřeb dítěte.
    Protože o majetkových poměrech dívčiny matky nic nepíšete, vyjádřím se pouze k majetkovým poměrům otce (Vašeho přítele). Z výše uvedených ustanoveních vyplývá, že soud vždy posuzuje celkové majetkové poměry a životní úroveň obou rodičů. Proto bude soud požadovat i doložení Vašich příjmů, i když nejste manželé, aby mohl zhodnotit celkovou životní úroveň obou rodičů. Díky tomuto postupu tak nedochází k situacím, kdy by se jeden z rodičů vyhýbal placení výživného (nebo jeho zvýšení) s odůvodněním, že je nemajetný, a přitom by měl například zámožného partnera/manžela, takže jeho životní úroveň by ve skutečnosti byla vysoká.
    To, zda bude žádost dceřiny matky o zvýšení výživného úspěšná, záleží také na tom, zda a jakým způsobem se od posledního určení výše výživného změnily majetkové poměry obou rodičů nebo zda došlo k (výraznému) navýšení nákladů na dceřinu výchovu a výživu. Pokud se například finanční situace dceřiny matky od posledního určení výše výživného zhoršila a situace Vašeho přítele se zlepšila, je možné, že se žádostí uspěje. Stejně tak může být úspěšná například tehdy, pokud k určení výše výživného došlo v době, kdy dcera ještě nechodila do školy a nyní už je například na druhém stupni základní školy. To, že si soud vyžádá i doklady o Vašich příjmech je ale každopádně v pořádku a v souladu se zákonem.

    Nenašli jste odpověď na Váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte maximálně do 5 pracovních dnů. Poradit se s naším advokátem.

    Komentáře vytvořeny pomocí CComment

    Společný majetek manželů
    Rozvod manželství
    Vše o dědění a vydědění
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Výživné, alimenty - nejčastější dotazy

    Vymáhání dluhů, směnky

    Strašák jménem exekuce
    Osobní bankrot (konkurz), oddlužení (insolvence) - informace
    Trvalé bydliště
    Omezení, zbavení svéprávnosti
    Proč se nevyplatí ignorovat dopisy

    Na co nezapomenout při stěhování